| Andrei9921 a întrebat:

Salut, pot sa montez doua difuzore de subwoofer in loc de boxele stoc, cd player ul este 4x50w, sau am nevoie de amplificator?

Răspuns Câştigător
| Opianne a răspuns:

Nu recomand. mai bine un subwoofer activ

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa afli ce putere reala are playerul, ce impedante suporta, apoi poti sa-i pui niste difuzoare in limitele alea.
Majoritatea playerelor "4x50W", au de fapt intre 4x5W si 4x25W.
Iar impedantele suportate, sunt in general 4 si 8 Ohmi.
Deci, dupa mine, poti pune 4 difuzoare cu puterea RMS de 30-80W, si impedanta de 4 ohmi.
Dar cu siguranta o sa incinga finalii.
Cel mai bine este sa lasi playerul sa acopere partea de frecvente inalte, medii si putin din joase (adica sa pui tweetere bune si difuzoare full-range), iar in portbagaj, cum zice si colegul, montezi un subwoofer activ.