| Skrez a întrebat:

Salut, se poate intampla ceva daca cineva se filmeaza cum merge cu peste limita legala de viteza iar apoi posteaza pe retelele de socializare? Il poate identifica cumva? De precizat ca isi filmeaza POV-ul, nu isi arata nimic altceva decat mana si bordul.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sigur ca se poate intampla ceva, asta daca politia are interes sa il identifice, insa in cazul in care a filmat doar "cockpitul" in opinia mea nu se va intampla nimic!
Sunt cazuri in care politia s-a autosesizat, daca va aduceti aminte acum cativa ani cand doi "smecheri" s-au luat la intrecere cu bolizii lor pe o portiune de autostrada abia facuta care nu era inca deschisa publicului larg.
Cazuri in care in SUA tot asa s-au filmat cu bord cu tot cand faceau liniute.
Am vazut insa si pe unii mai inteligenti care alergau ca nebunii pe autostrazi dar au mascat kilometrajul pe filmare happy
La ceea ce ai intrebat raspunsul este NU se va intampla nimic.
Insa sfatul meu caci si eu sunt sofer care conduce tare este sa nu pui in pericol pe nimeni si sa lasi testele de putere ale masinii pe sosea! Daca ai fi pe un circuit da-i cat vrei tu, pe sosea fie ca e una putin populata, gandeste-te ca pui si pe altii gratuit in pericol.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt nenumarate cazuri unde Politia vede online ce posteaza teribilistii prosti, care-si posteaza singuri ilegalitatea online iar politia foloseste postarea respectiva ca document de incriminare si trimite amenda acelui sofer teribilist, sau intocmeste dosar daca fac ilegalitati, incalca viteza de pe sosea sau fac alte chestii ilegale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Viteza se determină doar cu aparate radar omologate. E destul de irelevanta filmarea cuiva de pe rețele sociale.

| Dragobeta a răspuns:

"Il poate identifica cumva?"
Da.
Dar de ce vrei sa incalci legea? Nu poti arata ce grozav esti la matematica de exemplu? Sau la niste lucruri care sa fie utile? Cocalari sunt destui.