| maphiotul a întrebat:

Salut
Stiti careva care e difernta dintre uleiul de motor hc sintetic si full sintetic si care e mai bun?
Dar dintre sintetic si full sintetic?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Https://addinol.de/......hetic-oil/
"What is the difference between HC synthetic oil and fully synthetic oil?
HC synthetic oil is mineral oil which is best cleaned and upgraded by hydrocracking. However, the quality of HC synthetic oil is always determined by the crude oil. There is no way to go beyond the physical limits of the product. By strong hydrocracking a viscosity index (determines the viscosity-temperature behaviour of the oil) of 120-140 can be achieved.

Fully synthetic oils must consist of at least 80% base oils of group IV or group V. These are suitably synthesized lubricants, which are composed of short-chain hydrocarbon compounds and have been optimized in terms of their technical properties. Fully synthetic oils can achieve a viscosity index of 135-190. This makes the fully synthetic oils even more efficient and temperature stable than HC synthetic oils."
Deci full sinteticul este mult mai eficient si mai stabil decat HC.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Hmm...ciudat
Ca am vazut comentarii pe un site erau disperati ca au comandat ulei hc sintetic si au primit full sintetic

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

Fiecare masina vine cu manual de instructiuni si intretinere, acolo iti spune ce sa folosesti.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Tu ai manual la masina?

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Eu nu am, ca nu am cuparat-o noua
Cine stii pe unde s-o pierdut...

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

Eu nu detin masina, dar din cate se pare fiecare masina vine cu un astfel de manual. Eventual il gasesti pe internet daca nu-l ai tiparit.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Normal da, ar trebui sa aiba.eu am adus mai multe masini din Germania
Nu imi aduc aminte la vreo una sa fii avut manual
Si nu am adus rable, din contră...
O sa caut online manualul, nu stiu cum dar incerc
Oricum sunt mai multe aspecte
- in manul nu scrie ce marca de ulei sa folosesti.scrie doar norma
-in manual scrie pentru masina cand e noua, nu ia in calcul cand masina e uzata.de aia am intrebat aici pe TPU
-am vorbit si la liqui moly in Germania cu un inginer sau ce era si nu a vrut sa-mi zica.a zis sa merg la service-ul local(cu reprezentanțele auto din Romania e alta poveste)

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Exact cum am zis.am downloadat cartea tehnica care e zero barat
Scrie cum ziceam doar norma de ulei :
VW504 00.norma care e pe foarte, foarte multe tipuri de ulei

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Nici macar nu scrie in cartea tehnica cantitatea de ulei care intra in motor, ca si chestie
La cantitate scrie ca nu se cunosc date
Si e vorba de cartea originala a masinii
Deci...

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

Parca mai erau si stickere si inscriptii fie pe capace, fie pe o margine a usilor.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Sunt pentru presiunea de aer din roti
Nu stiu sa fie si pentru ulei
Si ma repet, chiar daca ar fi se refera la ce trebuie sa bagi cand e noua masina.cand are 200.000 km poate fii diferita treaba.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă știi oleacă de străineză, zice aici foarte bine

https://www.stoneacre.co.uk/......thetic-oil

| maphiotul explică (pentru sierra1):

Mersi
Stiu engleza
Dar nu am inteles esentialul din pacate laughing

| sierra1 a răspuns (pentru maphiotul):

Ce e de reținut: dacă ții la mașina ta, dă-i full sintetic, eventual cifrele/numerele să cât mai mici

| maphiotul explică (pentru sierra1):

Am inteles...
Dar dintre hc sintetic si full sintetic?
E alta treaba