| r4uLLLLLL a întrebat:

ajutati-ma si pe mine. Ce s-a intamplat cu noua taxa auto. Cand intra in vigoare acest "timbru de mediu" Si cum se calculeaza. Pentru ca am o masina la prima vanzare inmatriculata pe alt judet insa persoana de la care am cumparato si-a recuperat taxa. Mai platesc taxa? Este euro2. cum as putea calcula taxa.? Dau funda :d

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu se stie exact cum va fi, o sa aflam dupa adoptare si publicare in Monitorul Oficial.
Daca masina a fost inmatriculata in perioada 2007-2011 nu se mai plateste taxa de poluare, indiferent ca persoana care a platit-o a si recuperat-o.
Daca vrei sa calculezi aceasta taxa poti folosi calculatorul de aici: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/calculator_taxe/taxa_poluare_2012.html