| TheAnonimUser a întrebat:

Am avut un accident in care am fost lovit de un tip cu o masina inmatriculata pe Spania.El fiind vinovatul deoarece m-a lovit din spate si masina mea fiind avariata serios am ajuns la intelegerea ca o voi repara pe asigurare.Intrebarea mea e cum procedez in cazul in care asigurarea tipului e pe spania?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

". Dacă locul producerii accidentului este România iar vehiculul care a provocat accidentul este înmatriculat într-un stat membru ale Spaţiului Economic European (stat semnatar al Acordului Multilateral), altul decât România sau într-un stat nesemnatar al Acordului Mltilateral dar semnatar al Convenţiei Carte Verde, persoana păgubită se va adresa Biroului de Carte Verde din România (BAAR). Odată informat cu privire la producerea unui accident, Biroul va declanşa o anchetă asupra împrejurărilor accidentului şi totdată va identifica corespondentul de pe teritoriul României al societăţii de asigurare străine a celui vinovat de producerea accidentului. Dacă a fost identificat un corespondent al asiguratorului străin, Biroului trimite către acesta cererea de despăgubire în vederea gestionării acesteia. Dacă societatea de asigurare nu are corespondent pe teritoriul României, BAAR va informa Asiguratorul care a emis poliţa de asigurare al celui responsabil de producerea accidentului şi va încredinţa gestionarea cererii unui agent de pe teritoriul României (o societate de asigurare, membră BAAR)."--- vezi sursa:http://www.budusan.com/......tovehicule

| TrăieşteClipa a răspuns:

Suni imediat asigurarea ta si iti spune ce este de facut.

| mont a răspuns:

Cauti corespondentul asiguratorului spaniol prin BAR si iei legatura cu acesta pentru a face dosar de dauna.