| Den1470 a întrebat:

Salut TPU,am fost la un service cu masina,deoarece nu mai tragea motorul si acolo mi-au spus ca EGR este de vina,l-au curatat dar la fel,si cica exista in el o membrana care ar fi sparta,se mai poate face sau trebuie schimbata EGR(membrana este in interiorul EGR. Apropo, masina e un Opel Astra G Caravan Diesel.Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Consumabilele le-ai schimbat recent?
Filtrul de aer schimbat? Debitmetru curatat?

| Den1470 explică (pentru AgathaRo):

Da

| AgathaRo a răspuns (pentru Den1470):

EGR-ul este o electrovalva din cate imi aduc aminte cand l-am inlocuit pe al meu nu avea nici o membrana. Cand EGR-ul se imbacseste se mareste consumul vehiculului. TRS-ul are o membrana sau dumperul. Sfatul meu este schimbi mecanicul.