| nelyly a întrebat:

Am si eu o intrebare simpla: pana la urma s-a aprobat modelul American in ceea ce priveste conducerea masinilor pe drumurile publice?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu s-a adoptat, si nici n-o sa vezi asa ceva la noi, prea curand.
Exista categoriile AM, A1 si B1, pentru 'nerabdatorii' de 16 ani.
In America infrastructura e la un nivel SF fata de Romania, iar 90% din masini sunt automate la ei. De asta conduc toti acolo, indata o sa circule si animalele de companie la ei.
La noi sunt drumuri inguste si aglomerate, masini manuale, conditii meteo destul de grele, cifre mari ale accidentelor, in randul tinerilor.
Ar trebui sa fim de-a dreptul idioti, sa mai dam drumul si celor de 16 ani sa conduca legal.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu s-a aprobat nici un model american, indiferent la ce te referi.
La noi este, in principal, modelul roman, cu alinierea la directivele UE.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin modelul American, dar daca te referi la prostia cu condusul la 16 ani nu s-a aprobat nimic si speram sa nu se aprobe vreodata

| FlorinCiokan a răspuns:

Presupun ca te referi la a conduce de la 16 ani? Nu s-a aprobat. E totul la fel cum a fost si acum 5 ani. Poti face permisu la 18 ani pentru categoria B /A. si la 21 pentru C/E/D.