| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Care credeti ca ar fi cea mai buna masina pentru un salariu de 1000 euro pe luna?

Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Sunt de părere că o mașină bună este aceea care ține cu casa, care este fiabilă, nu are costuri de întreținere foarte mari și pe care îți permiți să o iei cu bani în mână.

Având în vedere acest lucru, trebuie să stabilești pentru ce vei folosi acea mașină și ce îți dorești de la ea. Ai nevoie de mașină pentru a căra multe lucruri, sau doar pentru cumpărături de exemplu.

Pentru oraș, aș merge personal pe o Honda Civic 1.4 benzină de prin 2010, dar dacă ai nevoie de ceva care să atragă atenția un BMW 116i.

Dacă faci naveta des, aș alege între o Skoda Octavia 2 sau un Audi A4 B7, ambele cu motorul 1.9 TDI.

Dacă ești nevoit să faci ocazional călătorii pe drumuri accidentate sau dorești un plus de siguranță, din experiență proprie îți recomand un X5 din prima generație (E53) cu facelift și motor 3.0d. Deși are un consum ridicat (10-11l/100km în oraș), este în mare parte singurul cost care se va resimți pe o perioadă îndelungată de timp, fiind motoare fiabile. Am mers și pe drumuri accidentate, am mers și la drum lung cu ea, am fost implicat și în evenimente rutiere și sunt extrem de mulțumit de cum s-a manifestat în toate situațiile.

Dacă întrebarea era ce mașină să îți iei de 1000 de euro, în cazul ăsta orice mașină care porneste și merge e bună laughing))

Succes!

19 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Autobuzul societății de transport din orașul tău. Sau metroul, dacă ești bucureștean și îl ai la îndemână.

| vlllaaddd a răspuns (pentru mihai69):

Stau in sibiu si nu vreau autobuz sau taxiu sau orice altceva, vreau masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce alte cheltuieli ai.
Daca dai banii doar pe apa, mancare, adidasi si cola, poti sa iti iei si masina de 20. 000e, cu rata de 500e pe luna.
Dar daca ai alte asteptari de la viata, construiesti ceva, ai copii sau fumezi si stai doar pe la terase scumpe, ar fi mai indicat sa dai maxim 4000e pe o masina SH care te tine 2-3 ani fara investitii, si sa te bucuri de viata in continuare.
Masina scumpa in Romania oricum e o mare prostie, la ce gropi si drumuri semi blocate avem. Nu mai zic de surprizele pe care le gasesti prin parcari, ca unii deschid usile cu picioarele sau lovesc toate masinile din jur cand parcheaza.
Cu cat e mai ieftin cazanul, cu atat esti mai linistit. Toate au 4 roti si un motor, indiferent ca dai pe ea cat puteai da pe un apartament, sau jumatate de salariu.

| vlllaaddd a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu vreau copii nici sotie/iubita

nu fumez si nu beau

dau bani doar pe ce trebuie de ex facturi mâncare samd

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru vlllaaddd):

Iar masina, pe unde anume vrei sa o folosesti?
Ai asteptari de putere, confort (premium)?

| vlllaaddd a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Prin oras pe la cumpărături, la munca, cateodata ma mai uit si pe autostrada cum merg masinile pe acolo si as vrea sa merg si eu dar nu stiu in ce loc sa merg.

| 1234568807 a răspuns:

Alea care sar de 10.000 de euro sunt masini pe care le iei direct din magazin, el poate se refera la masini second hand

| vlllaaddd a răspuns (pentru 1234568807):

Mda, ma refeream ce masina poti intretine cu un salariu de 1000 euro pe luna

| 1234568807 a răspuns (pentru vlllaaddd):

In general masini vechi, cele sub 2005

| 1234568807 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Si-a sters comentariu CristiDinBucuresti laughing

| vlllaaddd a răspuns (pentru 1234568807):

Mda laughing

| relian a răspuns (pentru vlllaaddd):

Cu 1 mie de euro pe luna poti intretine orice masina mergfe pe strada la ora asta,deci si din alea suparate, Ferari sau care or mai fi, asta daca te referi la intretinerea unei masini.
Da tu ce crezi ca o masina este o ferma de vaci,, sau ce anume laughing Ai zis intretinere nu benzina, nu ca ai tu un cazan fier vechi si il cirpesti toata ziua, de nu mai stii ce sa-i faci.
Tu te auzi ce spui? Cine cheltuie 1 mie de euro pentru o masina? Poate ai vrut sa spui ca tu ai un salar de 1 mie si din ala sa iti ramana sa mai pui si ceva la masina, ce se pune lunar, desi lunar nu prea vad ce s-ar pune la o masina.
La o masina pui in fiecare luna, ori zilnic, depinde cit mergi cu ea benzina, asta se pune zilnic sau lunar ori stiu si eu la cate zile.
Altceva lunar la o masina nu prea se pune nimic.Se pun la cateva luni alte chestii,ulei,filtru de ulei,asta daca ai facut f multi km,apoi la ani placute de frine,discuri,filtre de aer la motor,cabina etc.

Stai ca am omis o chestie ce poti pune si lunar apa ce speli parbrizu laughing aia depinde cit de des folosesti,deci ai putea sa schimbi mai des.

Deci benzina la masina nu este o lucrare de intretinere,lucrarile de intretinere is alea ulei,filtre,frine,alea care se inlocuiesc periodic.

Daca vrei sa pui doara benzina si atit la o masina,apoi schimbat ce am zis,alea intretinere la perioade,cea mai buna masina este aia noua laughing aia stii sigur ca nu se strica,chiar de sar strica in perioada garantiei o duci si o repara aia,ori iti da alta.

Cind o masina se sterica,se strica ceva la ea,aia nu cred cai considerata lucrarea de intretinere.
Eu asa stiu ca inseamna intretinere,adica mentii acel utilaj in conditii bune,schimbi ce trebuie cand trebuie,cureti etc.
Restu ca se strica stiu si eu ce piese care in mod normal ar merge zeci de ani, pai aia nu-i lucrarea de intretinere, este deja reparatie.

Deci ori masina noua, ori masina cu f putini km la bord si sa stii sigur ca n-a avut probleme, nici la tine nu o sa aiba, o sa mergi cel putin 5 ani fara sa repari nimic, poate sa mergi si 10m ani daca conduci normal, linistit si nu omori masina aia, daca schimbi ce trebuie cand trebuie, o sa fii ace brice si carice laughing

| vlllaaddd a răspuns (pentru relian):

Voiam sa spun, ce masina poti intretine/repara daca ai un salariu de o mie de euro pe luna? poti avea orice masina si sa ai bani sa o repari?

| relian a răspuns (pentru vlllaaddd):

Poti intretine orice masina ar fi, iar de reparat depinde ce se defecteaza, uneori nu poti repara nici cu 5 mii laughing chestiile astea cu reparatu nu ai de unde sti ce se poate defecta,cum am zis sa vorbesti despre intretinut si reparat, atunci iei masina noua, la aia nu se defecteaza mai nimic, deci poti sa spui ca doara intretii, cel putin ceva ani buni.
Ca mai e cate una la milioan care se poate defecta da, insa masina are garantie 4 ani sau cit, ori nu stiu cate 40-50 mii mile.
Daca cumperi un cazan de ala gen fier vechi,pai la ala probabil repari in fiecare zi cate ceva laughing
Depinde ce masina este,cum a fost folosaita si intretinuta,asta daca ne referitm doara la reparat.
Se poate defecta ceva de mai multe ori pe luna,ori poti sa nu ai defectiuni de reparat deloc,asta tine cum am zis,deci nu poti sa estimezi reparatiile.
am vazut ai bagat o lista de masini,eu cred ca oerice masina din acea lista esti capabil sa o duci cu mia de euro salar.
Deci ia o masina ce iti place,aia conteaza,sa iti placa,dar cand cumperi ai face bine sa mergi cu cineva care se pericepe bine,eventual sa duci masina sa o scanezi undeva,sa o ridice pe lift sa vada pe sub cum se prezinta.
Asta dupa cei face ala proba,meergi cu ea nitel,adica ala priceputu,si daca ala zice ca merge ok,dupa ceri vinzatorului sa te lase sa o duci la un service ceva sa o verifice,dar cum am zis scanata masina,sau cum ziceti voi la scanat.

Poti scana si pe loc iar la service doara verificat pe dedesubt. Daca ai un scaner de buzunar si ala iti zice destule,adica daca e ceva ce nu este in regula.
Un scaner cel mai slab,iti zice prima data daca ai coduri,apoi iti zice daca sistemele is ready.
Sistemele ready inseamna ca totu este in regula,asta daca nu ai luminite la bord aprinse.
Tot scaneru ala simplu,cel mai slab, iti zice daca ai ceva lumini la bord ON, unia le pot scoate sa nu le vezi, dar nu pot pacali computeru, asa ca scanerul ti le arata.

Ok cam asta e, numa bine

| vlllaaddd a răspuns:

Ai înțeles gresit, am spus ce masina e buna pentru un salariu de 1000 euro pe luna, nu am spus ce masina e buna la un pret de 1000 euro

| MihaiZXCB a răspuns:

Renault megane model scurt 1, 5diesel consum de 4 maxim 6 in oras o masina care tine la buzunarul omului.

| Mihai0101 a răspuns (pentru MihaiZXCB):

Repet Renault megan este usor la intretinere cu un venit de 1000euro luna!
Renault megane model scurt 1, 5diesel consum de 4 maxim 6 in oras

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Deci am facut un calcul si este printre cele mai usor de intretinut in bugetul asta! Si-ti lasa si bani in buzunar avand consum mic

| vlllaaddd a răspuns (pentru Mihai0101):

Poti sa imi spui te rog din ce an?