| myr3l13 a întrebat:

ce parere aveti despre amortizoarele de la Magnum?
Eu caut amortizoare cat mai moi deoarece masina este foarte rigida la socuri.Ce-mi recomandati? Detin un Opel Corsa C

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Garda la sol e data mai mult de arcuri.
Tu probabil ai kit suspensie sport (arcuri scurte si rigide, amortizoare sport).
Ar trebui sa cumperi 4 arcuri normale, si amortizoare pe ulei.
Sa nu cumperi amortizoare pe gaz, sunt prea dure, si sunt si mai scumpe.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai amortizoare tari, cel mai probabil sunt pe gaz. Alea te scutura de spargi pietrele de la rinichi, si sunt mai 'agresive' in viraje, ca nu fac balans deloc.
Cauta amortizoare simple, pe ulei, si vei simti diferenta.
Arcuri sport nu cred ca ai, alea de regula sunt si joase.

| myr3l13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am sport..masina este foarte foarte joasa...acum zici ca este plug (7cm cu jante de 14 si 8 cu jante pe 16x45x2015) sa nu mai spun ca spatiul intre aripa si rotile de vara este de maxim 1 cm...nu imi intra mana dar nici nu atinge decat daca am 2 persoane in spate si una langa mine.de acee si vreau sa le schimb dar nu stiu ce sa aleg

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru myr3l13):

Garda la sol e data mai mult de arcuri.
Tu probabil ai kit suspensie sport (arcuri scurte si rigide, amortizoare sport).
Ar trebui sa cumperi 4 arcuri normale, si amortizoare pe ulei.
Sa nu cumperi amortizoare pe gaz, sunt prea dure, si sunt si mai scumpe.

Răspuns utilizator avertizat