| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate sa-mi recomande si mie niste becuri pentru far, H4 sa fie, dar ceva puternic. Nu prea ma pricep. Care mai aveti xenoane, spuneti-mi ceva fain si puternic de unde sa iau.

3 răspunsuri:
| 13 a răspuns:

Pai daca massina ta are intalatie pentru becuri cu xenon, trebuie sa folosesti becuri cu xenon. Daca ai becuri obisnuite, adica becuri halogene cu filament. Iti recomand sa iti iei OSRAM Night Braker Ultimate. Sunt undeva la 100 de lei set de 2 dar sunt extrem de puternice. Se apropie de performantele xenonului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Conteaza foarte mult modelul de faruri pe care il ai, pentru rezultate bune.
La Dacia din avatar, am pus H4 55/60W, ceva ieftineala in jur de 10 lei/bucata. Masina aia lumineaza extrem de bine. Am si 1310 cu 4 faruri, pe faza lunga (cu toate 4 farurile aprinse), se vede abia cat vad la 1300 cu faza scurta. N-am avut inca masina care se lumineze la fel de bine.
Logan 1 (2004-2008) lumineaza prost. Facelift-ul 2008 lumineaza foarte bine, ca au schimbat farurile.
Passat 'intermediar' (ala de prin '94-'97), lumineaza foarte prost.
Mercedes W124 mai prost ca Passat.
Conteaza si ce masina ai, la capitolul 'faruri'.
Eu personal nu am vazut diferente intre becuri originale Philips, si halogene normale pana in 20 de lei bucata.
Vazusem la o emisiune un test cu becuri low cost vs becuri de firma. Diferenta era in mijlocul razei; becurile low-cost lumineaza in special pe margini, iar mijlocul ramanea mai umbros, pe cand becurile de calitate lumineaza uniform.
Xenonul este o instalatie speciara care foloseste becuri cu descarcare (fara filament). Doar masinile cu faruri speciale pot folosi asa ceva. Daca pui xenon pe o masina cu faruri clasice, deranjezi ceilalti participanti la trafic, esti respins la ITP, iar daca te prinde politia, ti se retine certificatul de inmatriculare.

| MotanulFelix a răspuns:

Poti gasi aici becuri H4 originale: http://bit.ly/1VKnYcs

Iti recomand:

- Philips H4 Xtreme Vision, +130%
- Philips H4 Blue Vision Ultra
- Philips H4 Vision Plus, +60%
- Narva H4 Contrast+
- Osram H4 Night Breaker Unlimited, up to 110%

Trebuie totusi sa stii ca daca alegi becuri puternice acestea au o durata de viata mai mica decat unele normale.

Drum bun!