| BoboM a întrebat:

Detin un Ford Mondeo TDCI 131CP si azi dimineata am intampinat o problema! Am pornit motorul si am vrut sa ies cu ea din curte, acesta s-a oprit si nu a mai vrut sa porneasca!
Imi puteti da un sfat? Ce sa fac? Cineva mi-a spus ca poate fi de la Senzorul axului cu came, este posibil? Ajutati-ma va rog
#Funda

10 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Atat de vag.
1. daca nu merge contactul? poate fi de la baterie

2. invarte electromotorul? daca nu, e busit bendixul.

3. daca astea 2 merg, iti da scanteie? la automat incearca sa porneasca?

4. daca astea merg poate fi de la CDI.

problemele pot fi multe, dar cam multe la care mana ta nu are ce cauta

| selios a răspuns (pentru JohnnyBi):

Esti praf.
Cum sa dea scanteie un diesel?

| BoboM explică (pentru selios):

Eu nu am vrut sa il jognesc big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyBi):

Bravo, tati. Bine ca te iei de altii...
Crezi ca masinile au CDI, ca Scarabeo al tau?

| JohnnyBi a răspuns (pentru selios):

Eram prin scoala generala pe undeva prin 2004 cand in sictirul meu total de a invata fizica profa a zis ca motoarele diesel nu sunt toate cu pornire prin compresie, si ca exista si motoare diesel cu aprindere pe scanteie. cum eu fata de fizica am o scarba totala, dar profa era simpatica, am retinut balaria aia ca fiind buna

| JohnnyBi a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nah, am considerat ca, asemeni motocicletelor care au cdi, si masinile au un sistem asemanator ca functie. si stiind sigur ca la motor ii zice cdi, am folosit termenul asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru JohnnyBi):

Nici macar masinile pe benzina nu "prea" au CDI. Alea mai vechi, gen Dacia 1310 cu injectie Bosch, aveau modul de aprindere separat, dar astea noi (pe benzina), au injectie multi-punct comandata electronic, cu tot "creierul" in ECU, care se ocupa si de aprindere.

| OldSoul a răspuns:

Pot fi mai multe probleme.
Acum o saptamana am patit si eu ceva asemanator, bateria era cam slaba, motorul pornit, si in acel timp am mai pornic un consumator destul de mare, in acel moment s-a oprit motorul, si nu a mai pornit bateria fiind descarcata.
Ideea e in felul urmator, daca bateria e buna, verifica sigurantele mai intai, vezi daca totul e in regula cu legaturile bateriei, daca totul e ok, cel mai bine ar fi sa faci o diagnoza, asa vei scuti mult mai mult timp si tot odata bani.

| BoboM explică:

Va mulumesc pentru raspunsuri dar am reusit sa pornesc masina. Motivul din care nu pornea era unul foarte banal. Radiatiile routerului anulau cipul din cheie.

| OldSoul a răspuns (pentru BoboM):

Asta chiar ca este ciudat happy