| amaliadima200 a întrebat:

Salut TPU, din păcate am picat traseul, însă consider că nu este vina mea absolut deloc, deoarece, am pornit de pe o stradă îngustă, toate bune și frumoase, m-am pregătit, am pus centura, am reglat scaunul și oglinzile, am pus contactul, am pornit, am semnalizat intenția și am plecat de pe loc, nu mai bine la 5 metri distanță trebuia sa virez la stânga, cum m-a învățat instructorul nu am luat din prima maxim, pentru a nu intrat în bordura, însă dragul de polițist, mi-a împins de volan și s-a întâmplat fix ceea ce eu încercam sa evit, și am lovit bordura și asta consider că nu e vina mea, am încercat sa-mi păstrez calmul, m-am scuzat și a insistat sa mergem, înainte, după am mers, mi-am folosit abilitățile și un pieton a trecut strada am redus și am pornit, domnul polițist a început sa comenteze că de ce am oprit, la fel de politicos am răspuns și i-am spus ca dacă nu opream îl puteam lovi am continuat și mi-a spus sa ma opresc pe margine, am parcat mașina corespunzător și mi-a spus "oricum ai picat, nu știu de ce te mai chinui sa ma impresionezi" aici vreau sa va întreb pe voi, este vina mea? Sau vina polițistului?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din moment ce politistul a interventi si ti a pus mana pe volan examenul e considerat picat. Acum noi nu avem de unde sa stim situatia decat din descrierea ta... dar daca el a intervenit presupunem ca a fost cazul sa o faca.

| adryang78 a răspuns:

Nu dai toate detaliile. O stradă îngustă nu înseamnă nimic. Era cu sens unic? Strada pe care urma să virezi la stânga era cu sens unic? Câte benzi pe sens? Pe ce bandă erai încadrat înainte să virezi la stânga? (Asta, dacă era drum cu sens unic). Etc., etc...
Și astea sunt doar câteva întrebări. Dacă vrei un răspuns concret, oferă toate informațiile. Pietonul a trecut prin loc nepermis sau pe trecere? Asta e altă întrebare. Și mai sunt, dar ai înțeles ideea.

| amaliadima200 explică (pentru adryang78):

Nu era sens unic, pur și simplu o strada îngusta, cu o singura banda, nici cea pe care am intrat, pietonul a trecut prin loc nepermis și era pe banda mea, am oprit sa nu îl iau pe capota. Și majoritatea instructorilor pe care i-am întrebat de domnul polițist au zis ca el nu trece pe oricine, indiferent de cât de bine ai merge ori te sabotează împingând de volan sa pară că el a intervenit pentru a evita un pericol, iar dacă chiar îți dorești să iei traseul cu el, trebuie sa îi pui minimul de 100 de euro la dosar.

| amaliadima200 explică (pentru adryang78):

Și martorul din spatele meu mi-a spus ca nu am fost eu de vina, pentru că mă încadram bine pe drum.

| AdrianFoanga a răspuns (pentru amaliadima200):

''trebuie sa îi pui minimul de 100 de euro la dosar.'''? Se numeste dare de mita. Lege 286/2009

Art. 290. -
(1) Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în condiţiile arătate în art. 289, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.

Ai sa ajungi la puscarie. Acolo nu trebuie permis de ''conducere''.

| adryang78 a răspuns (pentru amaliadima200):

Am înțeles acum. Din păcate, da, în ciuda camerelor din mașina de examen s-au găsit metode să te pice dacă nu dai "dreptul".

| amaliadima200 explică (pentru AdrianFoanga):

Ce mentalitatehappy dragule domn, eu nu am dat și nu sunt de acord cu darea de mita, că dacă dădeam acum nu mai stăteam sa va cer părerea pe aicihappy

| amaliadima200 explică (pentru adryang78):

Anumiți polițiști sunt genul care așteaptă momentul oportun, mai ales pe străzi înguste sa te facă să pici examenul auto, însă nu pot sa spun ca nu exista polițiști foarte friendly care te lasă în pacea ta sa îți făcu treaba și sa promovezi examenul auto, însă rar asa polițiști, pentru că la ce foame e pe aici, unii sunt în stare sa-ti ia și pielea de pe tine.

| AdrianFoanga a răspuns:

Concluzia: Nu stii sa conduci. Esti pericol pe sosele.