| sorinel98 a întrebat:

Eu ma apropiu sa fac 18 ani si parintii mei vrea sa-mi cumpere masina eu m-am gandit la un BMW 525D am un buget de 6000 de euro, voi ce pareri aveti?

Răspuns Câştigător
| Black38 a răspuns:

Daca tie iti place masina si parintii te lasa sa o cumperi de ce sa nu alegi ceea ce iti place. Daca stii ca nu mergi pe drumuri proaste iarna unde ai putea sa ramai intepenit nu mai conteaza ca-i tractiune pe spate.Si referitor la faptul ca ar fi puternica pentru un incepator daca tu mergi frumos nu reprezinti un pericol. Daca ai "boala vitezei" esti un pericol si in Dacie

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bmw vrei? Sigur faci accident cu ea ca esti incepător si nu o sa stii sa o folosesti, mai ales daca ai si boala vitezei e clar, incepe cu o dacie, si usor usor poti progresa odata cu experienta si vechimea pe care le vei dobîndii in șofat, sa ti cumperi un Bmw, acum nu te arunca la asa masini sofisticate, vad ca si ceilalti utilizatori te au sfatuit sa nu incepi cu bmw, si un nou nascut nu incepe sa manince fripturi cu cartofi prajiti, ca ar murii, ci incepe cu lapte, ca sa il fortifice sa creasca mare, asa esti tu acum, un copil in ale șofatului, incepe cu "laptele" figurativ vorbind, cu o mașinuță mica,. un matiz, o dacie, si cand esti as, in ale sofatului, baga te pe fripturi, pe bmw uri.Ce varsta ai?

| Sofer a răspuns:

Ca bmw prima masina iti recomand bmw e36 318is e foarte ieftina si inveti sa o stăpânești! Dar cauti si tu una foarte buna. sa nu fie cadavru de rugina.

| untu a răspuns:

Daca vrei un BMW,ar trebui sa mai cresti putin,sa mai inveto regulile de circulatie, sa dai un examenul auto, dai examenul de conducere pentru eliberarea unui permis de conducere, etc... Mai ai multe de invatat! Masina de marca BMW este prea puternica, prea periculoasa pentru tine!

| Kogaion a răspuns:

Cu 6000 de euro, ti-ai cumpara un VW Golf, foarte frumos, este o masina excelente pentru incepatori. Stiu ca e cam greu sa alegi un Golf in detrimentul unui BMW, dar gandeste-te ca o sa fie un BMW din 2002-2004, adica o masina foarte calarita si pe care o vezi la toti fraierii. In schimb cu banii aia iti iei un Golf, V si din 2010.

| DavidoffUser a răspuns:

Daca vrei e39, da, te incadrezi, dar e mic bugetul pentru e60. In bugetul asta eu m-as orienta la :
-Golf 5 sau 6
-Audi a4 B6, grija la B7 ieftine
-BMW e46, cu putin noroc poate gasesti un E90 bun
-Alfa Romeo 159
Cele mai bune masini de incepator ar fi:
-Ford Fiesta
-Golf
-Opel Astra
-Skoda Fabia
-Sandero
Hatchbackuri, pentru ca sunt usor de manevrat, au putere mica, nu consuma mult, taxele sunt mici si sa stii ca isi pastreaza pretul daca ai grija de masinuta.Pe urma o poti vinde si iti iei masina pe care o vrei si o sa vezi ca trecerea o sa fie incredibila si n-o sa regreti ca ai inceput pe una mai mica.
Motoarele mari sunt costisitoare, consuma mult, taxe si asigurari mari, se mai strica ceva, iar dai o gramada de bani ca doar e BMW.Un prieten de-al meu a dat 25 de milioane la revizie, E90 din 2008, iar un altul c-a vrut cauciucuri pe 17 de iarna, vreo 22.
Normal, e frumos, esti tanar, vrei sa te dai in spectacol, una, alta, dar gandeste-te si la buzunar.Cand ti-o lua 2500-ele fie diesel sau benzina, 20 % in oras, iti vine sa sari de pe pod, mai si fumezi, ai pus-o. Am o cunostina cu e60 2,5 benzina automatic din 2006, ii ia in oras intre 20-22 % si exterior 12-13. Trebuie sa-l vanda, poate il iei tu ca-l da ieftin ca a zis ca nu-i mai trebuie motoare mari toata viata asta, cat or fi ele de bune si de matasoase, il omoara la buzunar.Acum sa nu ne gandim ca toate sunt la fel, ultimele versiuni sunt mai economice, dar pentru motoare mari iti trebuie 40-50 de mil pe luna salariu ca sa nu te ingrijoreze consum, asigurare, cauciucuri, service etc.
Acum tu decizi, ori cu Golf 5 sa-ti ia 8-9% combinat si te plimbi de-ti sar capacele ori cu BMW-ul de 2, 5 l si 2 tone sa-ti ia 15-16.

| tehno125482 a răspuns:

Eu zic ca e o idee buna!

| BlyeeetAK47 a răspuns:

De ce nu iti iei un Lancer la 6000?

| BogdanDavidZ a răspuns:

Eu zic ca nu e o idee buna deoarece BMW are tractiune pe spate si sunt periculoase mai ales pentru incepatori. Mai bine cumparati un Audi sau orice alta masina dar nu BMW.

| BigLike a răspuns:

Ba frate eu te-as sfatui sa iti cumperi un hummer daca gasesti pana in bugetul tau happy... ceilalti au dreptate fiind incepator poate te-ai descurca mai bine cu o masina mai veche sau macar mai 'stabila' te vei simti mult mai in siguranta happy

| user123654 a răspuns:

Un agramat cu BMW. Clasic! big grin

| 8SlimShady a răspuns:

Stupid.

| ContDeTpuFTW a răspuns:

Audi A7. Arata genial.

| Silvinhio a răspuns:

Salut de început i-ați o alta mașina cu cai mai putini deoarece e periculos pentru începători un BMW e o mașina foarte puternica recomandata pentru profesioniști o seara faina

| GabiiSGM a răspuns:

Inceptor cu 2.5d... daca nu stii ce sa faci cu viata ta eu zic ca da. dar, daca inca nu cunosti destul de bine "covrigul" eu zic s-o incepi cu ceva m-ai mic pana inveti si jocul de la pedale si m-ai ales ca ai multi cai sub capota... ceva m-ai vechi pentru un incepator nu strica!