| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

SALUT TPU!
Merita sa trec de la un audi a3 2005 1.6 benzina la un Renault megane 3? Am nevoie de o masina cu consum mic si sa fie fiabila

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tine de preferinte, renault megane nu este o alegere rea mai ales cand e noua,desi multi ar spune ca este 'o dacia' mai buna putin si mult mai scumpa, nu este chiar asa, este mai mult decat o dacie laughing
are o ruda modelul nou acela cu motor de 'drujba', dar arata fantastic masina si merge bine nu da senzatia ca este asa lenta, chiar cu acel 1.3 turbo

trebuie sa fii atent ce masina cumperi second-hand, adica sa o verifici temeinic inainte de achizitie
nu ne-ai zis benzina sau diesel? dar intuiesc ca vrei tot benzina, si ar fi indicat pentru oras si distante scurte, insa stii motorul aspirat nu are zvac precum motoarele turbowinking
daca ne spuneai si un buget poate cei de aici iti puteau recomanda si alte marci si modele

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 explică (pentru Simpatic):

Ma gandeam si la un Nissan QashQai 2007-2010... o vreau pentru drumetii

| Simpatic a răspuns (pentru Grigoriu_Robert_Marian_1993):

Si eu sunt fan masini asiatice, nu sunt ele cele mai cele dar sunt o alternativa la grupul VAG, eu sunt norocos ca mi-am luat doar
masini modeste noi (modeste adica nu la 70k euro bucata ) si nu am avut pana acum probleme la nicio japoneza benzinara :mazda, honda, nissan (nu zic modelul ca nu are relevanta aici)

insa la acest model (2007-2010) de Nissan Qashqai cred ca motorizarea cea mai fiabila ramane tot acel celebru 'dci'deci dieselwinking
desi eu as merge pe varianta J10 dar facelift adica cea produsa intre 2010-2014, oricum am da-o un diesel ramane o loterie pentru ca nimeni din strainatate
nu a cumparat o masina diesel ca sa mearga babuta pana la piata cu ea si inapoi, adica kilometrii vor fi multi la o masina diesel din 2007-2010!
nu am detinut decat 2 dieseluri in trecut dar niciuna japoneza laughing
sa dam Cezarului ce este a Cezarului, daca cele mai bune masini hibride la face actual toyota, cele mai bune dieseluri le face tot Germania!

| darrio2007 a răspuns:

Doar tu stii asta, in functie de bugetul pe care il ai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei economie, ia 1.5 dci, ca are consum foarte mic.
La fiabilitate, sunt ori la fel, ori Renault-ul un pic mai bun. Ai grija insa la ce mecanic mergi, ca un VAG iti repara "oricine", dar cand mergi pe o masina mai sofisticata, cum este Megane-ul, s-ar putea sa te dezamageasca vizita la mecanic, ca nu toti tractoristii stiu de clipsuri si cartele...

| RoCkKiD a răspuns:

Daca iei motorizarea aia 1, 5 diesel atunci da, daca iti iei megane 1, 6 benzina iesi tot acolo cu consumul.

| Mihai0101 a răspuns:

Recomand 1,5 diesel este cel mai economic dintre toate din gama lui.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Eu zic ca merita 1, 5dci consuma 4% pe cand audi de 1, 6 8% si chiar 11% in oras