| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Placutele cu numarul de inmatriculare de la masina mea sunt deteriorate,dar nu vreau sa le schimb deoarece acestea se potrivesc mai bine la Cielo,parerea mea,decat cele cu steagul UE,repet e doar parerea mea.Cea din fata e nitel botita,numarul e sters pe alocuri,iar pe suprafata se vede ca si cum ar fi mizerie,dar nu stiu exact ce e.Cea din spate e Ok, cu exceptia faptului ca si aici se pot remarca stersaturi sau mici zgarieturi.Stiu ca unii imi veti zice sa ma duc la politie sa le schimb ca e mai ieftin, dar e chestie de gust cum am mai zis.Credeti ca ar fi mai bine sa le vopsesc eu singur sau sa le duc la cineva, eu unul nu prea ma pricep si mi-e sa nu iasa si mai urat.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Numerele sunt vopsite cu o vopsea speciala, standard. Ca sofer, ai obligatia sa le schimbi, daca sunt deteriorate. Stiu: alti bani, alta distractie. Dar, daca pui in balanta pretul numerelor si cuantumul amenzii, s-ar putea sa preferi schimbarea numerelor.
Cat despre "potrivirea" la Cielo...sa fim seriosi! Numerele nu sunt accesorii estetice la o masina. Maine-poimaine, o sa spui ca albul sau negrul de la numere nu se asorteaza cu ce culoare o avea masina ta!

| Serban_Albu_1994 explică (pentru ardnaxur1961):

Ma gandeam sa le duc sa le reconditioneze aia la politie, daca se poate.

| darrio2007 a răspuns:

Gustul asta sa nu cumva sa te coste vreo amendă de la Politie.Du-te si schimba-le.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru darrio2007):

Nu inteleg de s ar lua politia de mine daca le reconditionez

| darrio2007 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Exista ateliere autorizate de Politie pentru asa ceva.Nu o poti face tu sau oricare ca si cum ti-ai vopsi gardul.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru darrio2007):

Pai de ce nu zici asa, adica sunt ateliere la care imi duc eu numerele si mi le revopsesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Daaaaa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune o bucata de carton peste numar. Carton subtire de la cutie de pantofi sau de la cutiile pentru topuri de hartie. Apesi un pic cu un obiect metalic si numarul se va reliefa pe carton. Il desenzi cu cu rigla si cu un raportor, frumos si tai cu foarfeca. Apoi pui cartonul peste numar si in locul ramas gol dai cu vopsea neagra cu o pensula lata de 2-3 cm. Succes!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Vezi ca partea alba (si partea albastra cu RO), sunt cu vopsea reflectorizanta, si au din loc in loc si cate o holograma. Nu poti vopsi partile alea, ca nu vor mai fi in regula numerele. Doar partea neagra poate fi revopsita, cu o vopsea care sa arate la fel.