| Ily_Iliutza_1999 a întrebat:

recent am restaurat o dacia papuc pe care aveam un casetofon cu boxe "antice" dar functionale intradevar dar nu la o calitate buna... Am achizitionat recent un radio casetofon mai modern dar am o problema... Nu reusesc sa il fac sa functioneze... In fine am zis ca e din el si am demontat un alt casetofon de pe passat pt proba... Si ia ghiciti... Nici ala nu a mers asa ca am ales sa recurg la aceasta intrebare despre cum sa leg firele si daca mai am nevoie de ceva in plus pentru a merge... Eu conectez firul rosu care cred ca e + si negru ca fiind - mai trebuie ceva? In afara de difuzoare, astept raspuns urgent

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Salut, deci in primul rand afla corespondenta pinilor.
Exista posibilitatea, sa mai fie un plus care nu este legat la alimentare.
La mine la DVD player sunt 3 fire de +, 2 permanente si unul de la contact, din cate stiu in general ar trebui sa fie mereu 2 fire de +, verifica daca mai ai mufele originala ale playerului, daca ai sigurante pe fire, in general daca ai sigurante pe acele fire, acelea sunt de la alimentare, sau respectiv daca sunt mai groase.
Intai verifica firele rosii, cel mai adesea cele de la alimentare sunt mai groase decat celelalte.
Mai mult de atat nu pot spune, nu cunosc configuratia pinilor/sau al culorilor la playerul tau, si nu vreau sa iti spun ceva si sa il arzi in incercarea de al il monta.
Incearca sa faci rost de configuratia pinilor dupa iti va fi mai usor.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Firul rosu de regula e cu +12v de la contact, si mai este unul galben, care e pentru alimentare (+12v de la instalatia masinii, sau de la baterie, cu siguranta pe fir).

| Ily_Iliutza_1999 explică:

Va multumesc mult mi-ati fost de ajutor o sa mai apelez la acest site TPU...