| Liviu321 a întrebat:

Salut tuturor! Vreau sa aud si eu mai multe pareri despre Logan 1. Doresc sa mi achizitionez o masina iar suma pe care sunt dispus sa o cheltuiesc, 3500 euro nu e una foarte mare. Intreband mai multi oameni mi au recomandat Loganul. Doresc sa stiu ce motorizare ar fi cea mai buna avand in vedere ca 70% masina va rula urban, Bucuresti si 30% rural. Nu fac mai mult de 10k km pe an deci in principiu doresc benzina. Cam cat ar consuma? Mi ar fi placut varianta full 1.6 16 valve. Voi ce spuneti?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, clar 1.6 16 valve a fost un motor foarte frumos. Daca il gasesti eu pe ala zic sa il iei

andreia67
| andreia67 a răspuns:

La ce iti trebuie tie merge bine oricare, 1.4 MPI sau 1.6 MPI. Te sfatuiesc insa sa-ti iei una cu AC daca iti permite bugetul ca altminteri crapi de cald vara in Bucuresti. Eu am un 1.4 MPI din 2005 la care singurul regret e ca n-am avut 700 euro in plus la momentul respectiv ca sa iau varianta cu AC (Laureate). Cauta o masina cu caroseria in stare buna, fara rugina sau cu foarte putina si care pare bine intretinuta. Sunt masini rezistente si fiabile cu costuri mici de intretinere. Consumul cam 6l/100km la drum intins si cam 9.5-12 l/100 km in oras, depinde cat de scurte sunt drumurile si cat stai in ambuteiaje.

| Liviu321 explică (pentru andreia67):

Eu momentan am o Dacia 1310 "zambetul lui Iliescu" deci sunt obisnuit si fara AC. Dar sa zicem ca mi as dori sa fie full automat doresc si AC. Cum trage Dacia ta? Citisem undeva ca 1.4 MPI trage destul de prost cam ca un 1.2 normal. Am mers acum ceva timp cu un Opel Corsa 1.2 si sincer se simtea ca trage mai prost ca Dacia mea. Si la consum am auzit ca mananca destul de mult. De asta multi mi au recomandat 1.6 in 16 valve.

| suntserios a răspuns (pentru Liviu321):

1.4 de pe Logan e un motor cinstit, dar puturos comparativ cu 1.6

| andreia67 a răspuns (pentru Liviu321):

Eu am trecut la Logan de la o Dacia 1310 din 1985 de 1289cmc si 54 CP si clar Loganul e peste. Motorul Dacia de 1397cmc are 62CP deci tot Loganul e mai bun desi e diferenta mai mica. Oricum la bugetul tau poti lua o masina cu EURO4 si AC din 2007-2008 si cu orice motorizare daca cauti un pic. Depinde si de stilul de condus, pe mine m-a deranjat lipsa de putere doar la depasiri.

| Liviu321 explică (pentru andreia67):

Ma mai gandeam si la un opel astra, skoda fabia ori seat ibiza/cordoba dar nu stiu daca gasesc ceva bun la masinile astea. Nu sunt un maniac al vitezei. Si in orice caz nu cu un logan. Pe langa mine mai conduce si tata dar nu e o problema cu el are experienta si stie cum sa scoata un consum bun. Nu m-am plans nici cu actuala dacie de probleme la depasiri dar totusi as vrea ceva mai bun.

| andreia67 a răspuns (pentru Liviu321):

Nici Opel-urile nu sunt stralucite iar Fabia de 1.2 e la fel de puturoasa ca Loganul si mai putin spatioasa. Are in schimb tabla mai buna si finisaje mai de calitate. Dar si cu aia poti avea probleme garla, aveam un coleg care a luat una noua in 2004 si dupa 8 ani nu mai era deloc incantat la cate chestii incepusera sa se strice pe ea si costurile aferente.

| Liviu321 explică (pentru andreia67):

Sincer cautam o fabia 1.4. Ideala ar fi fost varianta berila dar din cate am vazut doar 1.2 sunt berline. Iar 1.2 nu mi iau stiu ca trage prost. Opelul cred ca ar fi a doua varianta dupa logan.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Liviu321):

La banii astia gasesti un Logan MCV Laureat 1.6 16v din 2007. Chiar am una in parcul auto dar nu e de vanzare.

| Vyrnfa a răspuns:

Poti sa cauti un Golf 5 sau un Astra h scurte, eu zic sa nu-ti iei Logan, dar asta e doar parerea mea, banii sunt ai tai big grin

| Liviu321 explică (pentru Vyrnfa):

Sincer nu mi as lua Logan pentru ca stii cum sunt femeile in ziua de azi, nu se urca in nimic romanesc. Dar pentru banii mei e cea mai convenabila calitate pret. Si mai mult n am de unde sa iau ca nu cresc banii in copaci.