| BalanAlex23 a întrebat:

Salut! Vreau sa pun un sistem audio pe un Renault Symbol 2007, dar nu stiu ce sa aleg. Nu ma intereseaza sa "bubuie" masina, mai mult ma intereseza un echilibru intre claritatea sunetului si bass. Ceva recomandari?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti recomand sa incepi cu un player bun. Cauta un Kenwood sau un Alpine, eventual modele vechi, renumite, ca sa faci economie. Eu am un Kenwood KDC de foarte mult timp, il recomand cu incredere. Playerul bun iti trezeste la viata difuzoarele originale, care de foarte multe ori sunt de o calitate superioara celor de 100-400 de lei, pe care le gasesti la raft in Carrefour.
Pasul doi, daca simti nevoia dupa ce pui playerul, ar fi o pereche de difuzoare premium in portierele din fata, impreuna cu tweetere si neaparat folie de insonorizare lipita pe interiorul portierelor.
Ca fost iubitor de subwoofere si statii, subliniez ca un player calitativ si o pereche de difuzoare si tweetere decente, fac treaba mai buna decat un sistem cu subwoofer Blaupunkt sau Magnat.

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Un player bun + schimbi difuzoarele din usi cu ceva mai premium (Sony, pioneer, hertz, etc), vezi ce gasesti la diametrul difuzoarelor actuale + ar merge o insonorizare usi (un material care se lipeste in interiorul portierelor).
Mai mult de atat, nu merita.

Bafta!

| Simpatic a răspuns:

Cauta sisteme complete Bose si vei vedea diferenta intre Sony din comert si ce inseamna calitatewinking
Daca vrei si mai sus sunt Bang & Olufsen dar face mai mult ca masina
Astia alaturi de Harman Kardon sunt varfurile de gama care vin pe masinile premium
Deci Bose, Harman Kordon, Bang and Olufsen ...pe langa ei restul de pe piata sunt caca in drum!

Dar iti trebuiesc bani multi pentru astea.
De exemplu eu pe masina am sistem bose si numai aceasta optiune a fost +1000 de euro, ca sa ai Bang and Olufsen trebuie sa ai bani multi sau sa fii parlamentar happy

| BalanAlex23 explică (pentru Simpatic):

Zic ca n-are rost sa pun ceva atat de premium pe masina asta, ceva mai ieftin gen intre 800-1500 de lei eu zic ca e suficient. Daca cunosti ceva bun in banii astia ar fi misto rau! Mersi oricum de sugestie!winking

| Simpatic a răspuns (pentru BalanAlex23):

Din pacate nu te pot ajuta decat cu faptul sa mergi la un service auto multimarca care se ocupa cu sisteme audio (montat bass, twitere, boxe, creare de incinte) si cel care se ocupa cu partea audio va sti ce sisteme sa iti recomande ca sa iesi bine si la pret si la calitate/ claritate.
E adevarat ca ce am zis eu de exemplu bang and olufsen pe o masina e de TOP, masinile de la 70.000 de euro in sus (de noi) au aceste sisteme...chiar anul trecut am mers cu un bmw X5 model nou cu asa ceva dar masina costase 70 de mii happy

Pentru ceea ce cauti sigur gasesti ceva calitativ si cu bugetul tau! Cat pot sa coste niste boxe mai de calitate, un tun de bass si un amplificator?
Insa mare atentie unde le montezi, eu nu as lasa ca cablurile sa fie lipite si desfasurate prin masina de catre oricine, decat de un specialist care chiar stie ce face ce rezistenta se pune etc

| BalanAlex23 explică:

Multumesc tuturor de sugestii! Au fost de mare ajutor!