| AndreiSele98 a întrebat:

Salut. Vreau sa vand o masina veche la cineva si ce ar trebui sa fac ca masina sa iasa din evidenta de pe mine sa nu mai platesc taxele dupa ea? Mentionez ca respectivul om care vrea sa o cumpere a zis ca sa scot fiscal iar radierea o face el ca are firma, pentru fier vechi. E destul sa scot fiscalul si sa fac contract de vanzare cumparare si de restul sa se ocupe el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este destul sa o vinzi.
Daca cumparatorul o inmatriculeaza pe el atunci va fi radiata de pe tine dupa inmatriculare.
Daca o vinde la fier vechi tot la fel va fi radiata.
P.S. De ce nu o predai tu la fier vechi si sa o radiezi?

| AndreiSele98 explică (pentru Ioandelasal):

Eu la fier vechi daca o dau nu iau mult pe ea, el mi-a oferit mai mult nu stiu din ce cauza, poate vrea sa o de a pentru ticket rabla si sa il vanda

2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca faci contract de vanzare cumparare trebuie sa va prezentati amandoi la serviciul inmatriculari, dupa ce ati trecut cu contractul pe la circa financiara din localitatea de domiciliu. Daca firma are sediu in judet poate sa pastreze numarul de inmatriculare, daca tu nu-l vrei. Daca este din alt judet, masina se radiaza si primeste numere rosii.
Nu lasa treaba pe seama cumparatorului ca te trezesti ca ramai cu masina in evidente si iti vin amenzi de rovinieta, RCA, impozit etc. Un contract neinregistrat la fisc si la inmatriculari este doar o bucata de hartie.