| Adrian_Adi_2000_boec a întrebat:

Salutare. Am un scuter First bike in 4 timpi.
Iam psu set nou, bujie nou si imi da rateuri cateodata...
Oare e din cauza ca toba nu nu e prinsa bine in suruburi?

5 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Adrian, rateurile vin de la un ameste prea bogat in benzina. Schimba-i filtrul de aer mai intai si daca rateurile persista refa-i carburatia!

| Adrian_Adi_2000_boec explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Eu nu-i fac amestec e in 4 timpi

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Adrian, tu n-ai inteles nimic din ce ti-am raspuns! Este vorba despre amestecul carburant, benzina+aer din carburator, nimic altceva! Tot amestec se cheama! Nu faceam referire la amestecul de benzina si ulei!

| Adrian_Adi_2000_boec explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Poate fi din cauza ca imi cam intra minzerie in carburator?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Adrian_Adi_2000_boec):

Poate fi o cauza desigur, dar o poti indeparta montandu.i un filtru de benzina intre pompa de benzina si carburator! http://olx.ro/......3bi9J.html
Schimba-i intre timp si filtrul de aer dupa cxe-i montezi filtrul, iar daca mai da rateuri, strange surubul de pe laterala stanga a carburatorului de tot apoi deschide-l 1, 5 ture si observa cum se comporta scuterul!
https://www.motobikeshop.eu/ro/carburator-scuter-50cc-4t--gy6-50
apoi scrie-mi ce-ai mai rezolvat! SAlut!