| Florin_Florin_1993 a întrebat:

Am un first bike 80cc si la relanti imi da rateuri in toba. De la ce sa fie?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Este posibil sa fie toba infundata si de aici sa apara aceasta problema.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Amestec prea bogat-ardere incompleta-gaze nearse in toba = trosnituri de rupe toba.

| Florin_Florin_1993 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Toba am curatat.o. carburator curat(mai al curat odata) filtru curat daca supapele sunt prea stranse sau slabe asa face?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Florin_Florin_1993):

Supapele prea stranse iti pot da probleme similare. Mai ales cand se incalzeste motorul. Verifica si avansul aprinderii, nivel in carburator si cum inchide pontoul.

| Florin_Florin_1993 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Carburatorul e ok sa mai slabesc putin supapele ca mi se pare ca sunt cam stranse

| cornelmircea1980 a răspuns:

Incepe cu filtrul de aer(sa fie curat), apoi verifica carburatorul sa nu ai nivelul mare iar la final supapele.