| ValentinFratica a întrebat:

Salutare, cine stie cati senzori si termostate are un chevrolet aveo 2006 1.2 benzina? vreau sa mi le spuneti fiecare in parte... vreau sa le verific pe toate si sa stiu pentru ce sunt fiecare! Multumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Frățică mamă, termostat e unul și bun. L-ai demontat să-l verifici?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Genul asta de informatii sunt contracost.
Incearca totusi intr-un grup de posesori de Aveo, nu asa, la nimereala.
In general, un motor are un singur termostat care reduce debitul de apa, un senzor de temperatura antigel pe chiulasa, uneori un senzor de temperatura chiulasa aproape de camera de ardere, vreo doi senzori de temperatura pe evacuare, si inca vreo 2 pe admisie.