| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de o opinie din partea cuiva, pe cat posibil, avizat sa raspunda. Recent, fiul meu s-a inscris la o scoala de soferi, in vederea obtinerii permisului auto cat. B. A platit integral, a inceput cursurile atat teoretice si practice.Problema e ca, pana azi, din partea scolii nu i s-a dat dovada de plata, o copie a contractului, caietul cursantului asa cum prevad normele legale in materie. In plus, instructorul cu care - inca - nu a stabilit un orar fix - acesta propunand sa-l sune cand are timp, cu o ora-doua inainte de sedinta de conducere. Totusi, ieri, dupa a treia sedinta, instructorul i-a cerut fiului meu sa-i dea 15 semnaturi, cred ca se refera la cele 15 sedinte aferente pachetului de pregatire practica. A semnat. Acuma, ma intreb daca ar trebui sa actionez in acest sens, sau e o moda in scolile de soferi din tara, omiterea eliberarii documentelor dupa inscriere (chitanta, factura, contract, caietul cursantului.)? Multumesc pentru eventuale raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Oriunde, in momentul când se plătește ceva trebuie să se ofere chitanța/bo fiscal/factură (după caz).
Sfatul meu este să vă retrageți de la scoala asta chiar astăzi, chiar daca băiatul dvs nu are ședință. Platiti instructorului ședințele făcute pana in prezent (aproximativ 60 lei/ședința). Mai bine pierderi putin decât mai târziu mai mult.
Daca va veti cer drepturile înaintea instructorului, sa fiti sigura ca băiatul dvs nu va invata nimic cat timp va rămâne cu a acest instructor si la aceasta scoala. Mutati-va la o alta scoală fără sa stați pe gânduri. Daca va va întreba motivul sa le spuneti scurt : lipsa chitantei si lipsa unui program stabilit mai dinainte de comun acord.
Programul nu se face doar când îl suna instructorul, ci trebuie ca să se stabilească cu exactitate (ex. lunea, miercurea si vinerea la orele 7:30, in locatia fixată). Elevul chiar poate să ceară el un program; dar niciodată instructorul.
Sunt instructori care vor să-si bage ei banii în buzunar. Elevului nu contează ce face instructorul/scoala cu banii; problema este ca lucrul acesta pune pe elev într-o stare de nesiguranta, si asta nu este bine. In momentul predării banilor trebuie înmânata chitanța.
Renuntati la scoala acesta chiar astăzi. Daca scoala/imstructorul se opune mergeti la opc.

7 răspunsuri:
| Kogaion a răspuns:

Este o moda sa nu se elibereze chitanta. Aveti insa grija cu semnaturile, sa nu cumva sa i zica ca le-a facut pe toate. Orarul in schimb, asa este peste tot, cand ai timp faci, nu este un program fix.

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns (pentru Kogaion):

Moda devine demodata daca stim cum sa cerem chitanta, va spun asta ca informatie pentru o viitoare eventuala experienta. Pana si orarul e la dispozitia celui care plateste serviciul si nu la dispozitia cui il ofera: "clientul nostru - stapanul nostru" functioneaza pentru cei care stiu CUM. Multumsc, oricum, pentru raspuns

| BJK1903 a răspuns:

Trebuia sa ceri bonul precum a platit scoala, nu stiu de ce nu cereti bonul. La mine am platit prima transa cand am inceput scoala si urmatoarea cand am terminat scoala si cand am platit prima transa am primit bonul fara sa il cer. Depinde si de scoala daca vrea sa fie "corecta" sau nu, semnaturile nu sunt o problema, si eu le-am semnat de la a doua sau a treia sedinta deoarece instructorul meu avea peste 15-20 de cursanti si trebuia sa ii treaca pe un caiet de-al lor si nu avea voie sa treaca mai mult de 5 pe zi. Dosarul se elibereaza dupa terminarea scolii, dupa ce am terminat orele de curs am primit dosarul. Nu are cum sa iti dea dosarul deoarece la sfarsit o sa ii mai dea lui inca o foaie/doua de completat. Sa completeze cu cine a facut orele de condus, cat a condus, etc. Ca sa aiba un program anume baiatul tau poate sa il intrebe dupa terminarea celor doua ore de condus cand sa se vada, de obieci instructorul trebuie sa aiba un caiet in care sa treaca acolo programul pentru a doua zi. De la cat incepe si cu cine si pana termina. Numai bine happy

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns:

Multumesc tuturor, in mod deosebit Dv. pentru raspuns cu sfat, clarificare si mai ales argumente

| anonimg a răspuns (pentru Felekan_Ramona_1978):

Va mulțumesc și eu pentru fundă.
Sa nu-l certati nici pe băiatul dvs. Instructorul este mai mare și el își poartă vina.
Multă sănătate și succes!

| AKH404 a răspuns:

Dar de ce sa dea cele 15 semnături?
După fiecare ora de condus trebuie să semneze o singura data. Aia însemnând că a făcut o ședința.
De fiecare dată când îi cheamă trebuie sa dea o semnătura, nu pe toate odată.
Aia înseamnă că a făcut cele 15 ședințe de condus.

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns (pentru AKH404):

...logic asa este...dar se pare ca nu e asa! happy Ce treburi!