| benga94 a întrebat:

Intrebarea e urmatoarea:
Vreau sa cumpar o masina inmatriculata,neinmatriculata
depinde ce gasesc mai bun ca bani si calitate,dilema e cu actele astea,o sa o trec pe numele la o matusa ca sa platesc asigurarea mai mica,dupa care eu doresc sa plec din tara cu masina respectiva,daca fac o procura legalizata trec la vama cu bine nu am probleme in strainatate daca ma opreste politia de acolo si vede ca pe actele masini e alta persoana? astept raspuns cei care stiti sau sunteti in situatia asta, nu vreau sa am probleme, si dupa ce expira asigurarea matusa o poate face din tara si sa imi trimita asigurarea merge asa nu trebuie nimic de la masina nu? astept raspuns

5 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

E ok cu procura.dar daca matusa ta are aceiasi adresa cu tine cred ca ar merge si fara.da si asigurarea poate sa o trimita prin posta cand pana sa expire cea pe care o ai..numai odata la 2ani trebuie sa vi cu ea in tara ca sa faci ITP..atat happy

| benga94 explică (pentru DataSoft):

Da itp nu se poate face unde esti in tara respectiva? eu asa stiam
deci daca am procura sa ma inputerniceasca cu toate drepturile ca si cum as fi propietar nu am treaba cu nimeni o sa imi fac o procura cu drept de procura
asa o si pot vinde fara ea, tot cu drept de procura si persoanei care o cumpara

| DataSoft a răspuns (pentru benga94):

Am impresia ca da.dar daca ai cea mai mica problema la masina nu treci itp-ul.

| benga94 explică (pentru DataSoft):

Dar cu asigurarea care e treaba
tot aud la cate unii ca daca ar fi o problema asigurarea nu ar despagubii cu nimic deoarece nu a fost titularul in timpul problemei
dar parca nasi crede

| DataSoft a răspuns (pentru benga94):

Nu stiu exact... dar pe asigurare este si rubrica de utilizator. si acolo poti trece numele tau cand faci asigurarea