| icsbooy a întrebat:

Salutare pretenasi. am o singura neclaritate, care puteti sa ma claraficati big grin? vreau sa achizitionez o masina zilele acestea, dar nu stiu care din ele sa ma opresc. prima varianta ar fi clasica, cum o fac toti, GOLF IV 1.4 benzina. am inteles ca la piese se gasesc oriunde in cazde o defectiune, ceva, raportul calitate/pret e ok, consum in jur de 5 si ceva mixt urban+ext. dar m-ar tenta mai nou o skoda, octavia tour 1, motor 1.4, acelasi consum, ba chiar mai mic, si mi se pare mai buna putin decat un golf IV. insa nu stiu cum sta cu piesele in caz de alte defectiuni, in rest e foarte ok o skoda. imi puteti da un sfat, va rog? big grin

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Face rost mecanicu de la atelier de piese, skoda e mai buna decat golf

| pwp a răspuns:

Amandoua Volkswagen, pret asemanator, consum identic..cu privire la design mi se pare mai frumoasa Skoda.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1.4 16v 75cp de la Volkswagen, e o laba trista.
Consumul abia e la 5% mixt la TDI, si nici la ala, iar tu il visezi la un benzinar anemic + caroserie grea? rolling on the floor
La consumul extraurban de vreo 6l benzina la 100 de km parcursi, programeaza-ti o oprire sa pui si cateva sute de ml de ulei, mai ales daca porti ceva la papuc, si nu esti incurca-trafic.
Consumabilele sunt identice la Golf si Octavia, insa degeaba iti cumperi caroserie buna, daca sub capota ai un magarus bolnavior.
Tot ce e mai sus de Polo, e proiectat pentru diesel, si trebuie un motor macar de la 100cp in sus, altfel n-ai sa poti face o plecare din rampa, decat cu frana de mana, acceleratia podea, iar discul de ambreaj undeva in ceruri.
Si nu-ti spun povesti, am avut Octavia 1.6 8v, 75 cp. N-aveam treaba cu uleiul, dar 'puterea' motorului era fix p%^a, eram bucuros cand depaseam moldoveni cu duba full + platforma cu masina, la deal.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Octavia e o masina mai buna si mai zdravana decat Golful. La intretine costa cam la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tehnic nu cunsc detalii.dar daca esti sub 30 de ani, cumpar-o pe numele unuia varstnic, fiindca platesti asigurare foarte mare.bafta,si ai grija la viteza.

| Florian20405 a răspuns:

Octavia niciodata nu a fost mai buna ca golfu.NEVER!
Insa eu nu iti recomand acele motorizari mai ales pe octavia(e submotorizata)
Ia-ti la golf motor de minim 1.6 16v(16 vei fi multumit de el eu am un exemplar dar pe o caroserie mai mare Toledo)
Per total golf, octavia, toledo sau leon sunt una si aceeasi.La piese skoda sta foarte bine,am avut skoda,foarte multumit de ea, insa daca vrei sportivitate iti recomand cu incredere leon si golf(ai de ales). Daca vrei masina de familie buna, comfortabila, puternica si rezistenta alege octavia dar nu 1, 4.
Bafta!

| Adikis a răspuns:

Si eu as alege octavia dar cum au spus si ceilalti, cu alta motorizare! Un prieten foarte bun si-a luat de curand un golf 4 1.4 de 75 cp. Totul este ok pana se urca 3-4 persoane in masina cu bagaje. Asa de abia merge ca un cazan de dacie. Daca preferi benzina poti sa iti iei un 1.6 16v atat pe octavia cat si pe golf si o sa fie mult mai bine, iar la consum, iti garantez ca 1.6 16v consuma mai putin decat un 1.4, deoarece 1.4 va fi un motor fortat, care se va chinui mult ca sa miste masina, deci va consuma mai mult ca un 1.6 si se va strica des. Daca nu tii neaparat la benzina, iti recoman cu caldura un 1.9 tdi, care la distante lungi iti va aduce consumuri foarte bune si nu va fi chiar asa de greu de intretinut cum spun toti adeptii de benzina. Si eu am vrut sa imi cumpar golf 4, dar in final am ajuns sa imi cumpar passat din 2004 1.9 tdi de 130 cp. Sunt multumit de volkswagen, nu am avut cheltuieli cu masina in afara de schimbat cauciucuri si a chitului de distributie

| icsbooy explică:

M 22, stiu cum e cu asigurarea laughing, am o zdreanta de solenza, deci din ce ati spus mai multi, cred ca o sa ma gandesc la o octavia 1.6, dar benzina, ca diesel-ul se cam duce, si mai ales la injectoare cam face prapad cand le cauti...