| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!big grinAm si eu o problema micuta, mi-am luat un kilometraj/ciclocomputer de bicicleta ieftin la 18 Lei si nu stiam cum sa il configurez....in fine,am cautat pe net,stiu cum sa masor circumferinta rotii si tot nu pricep urmatoarea chestie,unde pun magnetul cu senzorul,conteaza unde il pun pe spita, adica trebuie langa butuc sau langa janta, unii spun ca nu conteaza insa eu am vazut la o emisiune pe Discovery cum faceau niste experimente cu o bata de baseball si spuneau ca viteza in capat era mai mare decat cea de la coada si m-am gandit ca este la fel si in cazut spitei.....Sa imi explice cineva unde pun magnetul, adica daca conteaza unde il pun! Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Nu conteaza! pune-l undeva la 5-7 cm mai sus de ax! numarul de rotatii va fi acelasi in unitatea de timp, indiferent unde e magnetul, tot atunci ar trece prin dreptul senzorului. Bafta! (nu are legatura cu lovitura de care ziceai, acolo e vorba de parghii, forte, etc).

| CannabisFan a răspuns (pentru RS4):

Mersi mult!big grinNu ma mira de ce ai rank-ul acela!winking

1 răspuns: