| alejinxique a întrebat:

Se pot pune comenzi audio pe volan la o Skoda Fabia Sedan? Daca da, unde trebuie sa ma duc, la reprezentanta sau la tuning?

5 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Cum a zis si flash se poate nu este nici o problema. Un amic avea pe volanul de la supernova astfel de comenzi. Era un receptor prin infrarosu prins pe plasticul care acopera coloana de directie si avea un emitator micut prin la imbinarea volanului cu suportii care merg spre centrul volanului. Problema era ca acesta nu functiona decat atunci cand cele 2 erau apropiate. Ceva de genul ca daca tragea 1/4 de volan nu ii mai functionau comenziile. Dar sunt sigur ca intre timp au aparut cele care folosesc tehnologia bluetooth si atunci aceasta problema nu va mai persista. Era un aparat blaupunkt. Tipul l-a montat acum 2-3 ani pe masina deci intre timp sigur a aparut ceva mai nou si mai bun.

| cristi 25 a răspuns:

Oriunde ca se poate rezolva pentru ca amandoua se descurca sati puna comenzile pe volan, adica iti schimba volanuu si intra niste mufe in calculatoru la masina si atat.ar fi mai bine la tuning sati mai bagi si alte imbunatatiri ca scoda e o masina frumoasa si o sa arate mai bine un pic tunata iti zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei neaparat asa ceva, ar trebui sa cumperi comenzile originale ( in caz ca au ) pe aparatul original sau cu interfata pe unul montat de tine. Orice alta telecomanda de pus pe COLOANA volanului, nu se " pupa ", nu cade bine, nu este comoda si functionala.
Ca posesor de comenzi originale pe coloana volanului, nu pe volan, iti pot spune ca sint aproape inutile. Creierul duce mina tot la aparat unde este mult mai comod si mai normal. Pt mine este ceva inutil. ( adolf )

| Flash a răspuns:

Sunt radio-uri de masina si modulatoare fm care au si telecomanda wireless ce se prinde pe volan, asta ar fi cea mai simpla varianta, asa am vazut la cineva. Cred ca se poate si la reprezentanta, dar s-ar putea sa coste mai mult.

| crissstti a răspuns:

Nu se merita, trebuie modificata instalatia electrica.