| Adinandrei a întrebat:

Va salut am și eu o întrebare
Am o mașină adusa din Germania(briful mic și briful mare sunt pe numele meu)
Am scos primul set de numere roșii
Acum eu o sa plec înapoi în Germania și nu vreau sa bag mașină la rar acum
Masina o voi lăsa în tara când plec în Germania și numerele vor expira, când vin înapoi(de ex într un an ), o sa am probleme ceva la înmatriculare?
Va mulțumesc anticipat pentru raspunsuri

7 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

O să ai probleme dacă circuli cu ea cu numerele provizorii expirate și te prinde un polițist.

| adryang78 a răspuns:

Da, este o problemă, fiindcă ai 90 de zile s-o înmatriculezi, după care se suspendă dreptul de înmatriculare.

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Nu se suspendă niciun drept la înmatriculare. Doar nu poți circula cu ea

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Off si eu credeam ca testele alea de la PISA de ziceau zilele trecute ca 40% din elevi sunt analfabeti functionali nu sunt nepaparat adevarate si apari tu...

Tu ai inteles ce zice articolul ala?

Si anume ca se supenda inmatricularea si nu DREPTUL de a inmatricula o masina?

Intelegi diferenta macar?

| adryang78 a răspuns (pentru suntserios):

Tu cam suferi de nebăgare în seamă. Am priceput cu toții că ești deșteptul de serviciu, nu este nevoie să semnalizezi. Poate exprimarea n-a fost cea mai potrivită, dar omul a întrebat dacă va avea vreo problemă la înmatriculare și i-am răspuns. Fiindcă ar trebui să răspundem ca să ajutăm, nu să ne dăm în stambă că suntem deștepți.
Iar pentru cultura ta generală, află că nu mai sunt de mult elev și în niciun caz analfabet funcțional. Și te rog să te abții de la ironiile astea ieftine, că nu ne-am bătut pe burtă amândoi și nici nu ne tragem de șireturi. Mergi și etalează-ți inteligența în fața altora cărora le pasă.

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

"dacă va avea vreo problemă la înmatriculare și i-am răspuns."

Exact.
I-ai raspuns gresit.

I-ai zis ca nu mai are dreptul sa inmatriculeze masina.

". Fiindcă ar trebui să răspundem ca să ajutăm"
Exact, nu ar trebui sa raspundem cum ai facut tu, adica eronat ca sa inteleaga omul altceva.