| CTPolaris69 a întrebat:

Va salut, vin și eu cu o problema am un Polaris 800 Sportsman EFI 2010, tocmai ce am schimbat variatorul principal ( nou aftermarket ) problema este că acum la 70 îmi intră in limitare, înainte intra undeva la 110-115 in limitare, daca a mai plătit vreun coleg și poate să mă ajute

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Problema pe care o întâmpini cu Polaris 800 Sportsman EFI după schimbarea variatorului ar putea fi legată de câteva aspecte specifice ale ajustării sau calibrării noului component.

Iată câteva lucruri pe care le poți verifica sau ajusta:

Verificarea montajului variatorului: Asigură-te că noul variator este montat corect și că toate componentele sunt bine fixate și aliniate. O instalare incorectă poate afecta performanța ATV-ului.
Calibrarea variatorului: Dacă variatorul aftermarket nu este calibrat corespunzător pentru specificațiile Polaris 800 Sportsman, acesta ar putea să nu permită motorului să atingă turațiile necesare pentru viteze mai mari. Calibrarea implică ajustarea greutăților din variator și a arcurilor, astfel încât acestea să se potrivească cu puterea și regimul de rotație al motorului.
Verificarea centurii de transmisie: O centură uzată sau nepotrivită poate limita de asemenea performanța. Asigură-te că centura de transmisie este în stare bună și corespunde specificațiilor necesare.
Revizia setărilor ECU (Unitatea de Control a Motorului): Dacă ATV-ul are setări personalizate ale ECU-ului, schimbarea variatorului ar putea necesita o recalibrare a acestora pentru a optimiza performanța motorului la noua configurație a transmisiei.
Consultarea unui specialist: Dacă problemele persistă, ar fi ideal să consulți un mecanic sau un specialist în ATV-uri Polaris. Aceștia pot avea instrumentele necesare pentru a diagnostica problema precis și a ajusta transmisia pentru a redobândi performanța dorită.