| Zlslzkjhh1672jsj a întrebat:

Vreau sa îmi cumpăr un motor de 200cc si sa îi pun set de 125cc, am permis A1, este legal?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este permis sa modifici motorul.
Pentru A1 este nevoie de un motor mic, cu capacitate cilindrica foarte mica si putere de pana la o motocicleta mare nu are de ce sa fie modificata fiind ilegala pentru un copil de 16 ani, care are limta de viteza si puetrea maxima a motorului d enumai 11Kwati, special pentru motoare mici si foarte mici.

"Categoria de permis auto A1 cuprinde:
-motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;
-Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;"

https://autogeneral.ro/permis-categoria-a1/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca aveai permis, stiai ce ai voie sa conduci, si ce acte trebuie sa prezinti atunci cand conduci.
Ca vorbim de set de 125, 600 sau 50, n-are absolut nici o relevanta.