| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si imi miroase naspa parul, gen ma spal des dar tot miroase...o fi de la matreata? Ce samponuri recomandati pentru par?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mirosul urat al parului nu este doar de la matreata este de la faptul ca ai par gras, acesta cand se ingrasa capata un miros neplacut.

pentru un sampon adecvat mergi la farmacie si cumpara un sampon anti-matreata pentru par gras

nu recomand sampoanele anti-matreata din comert

este posibil, in functie de cauzam nici sampoanele de la farmacie sa nu te ajute, atunci ai nevoie de o viziata la medicul dermatolog!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Head & Shoulders

| ReddY25 a răspuns:

Încearcă să te tunzi zero happy

| anonim_4396 explică (pentru ReddY25):

Wow chiar asa voi face mersi fratelaughing)))

| ReddY25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eventual poți să lași barbă dacă ai

| Simpatic a răspuns (pentru ReddY25):

Corect, chel si cu barba modelul "taliban", adoptat de proxenetii din Romanicawinking

| ioana748 a răspuns:

Parul spalat zilnic nu miroase urat.
Va puteti spala aproape zilnic cu putin sampon, eventual naturist pentru matreata.
La clatire apa cu bicarbonat.
Incercati sa vedeti cum stati si cu glicemia.

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Imi cer scuze ca intreb dar ce treaba are glicemia cu parul?

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa ti ceri scuze...are legatura cu pielea uscata respectiv matreata.
Caci modificarea mirosului nu este de la par ci de la scalp.
Dar orice problema ar fi tot cu spalatul se rezolva.
Ti as fi spus de samponul uscat care este bun si acoperea mirosul neplacut o zi, doua...pana te speli...dar nu prea merge pe scalpul tau uscat deja.
Batiste Tropical sau Dove sunt chiar bune, miros minunat...insa usuca pielea capului si nu stiu daca nu ti ar face mai mult rau.
Dar poti incerca ocazional
happy

| ioana748 a răspuns:

Am vazut mesajul tau, ca ai incercat cu bicarbonat si lamaie.
Incearca doar cu putin bicarbonat... jumătate lingurița la jumătate litru apa.
Poti sa si bei...tot asa o jumătate de linguriță de bicarbonat la un pahar apa, cura de doua saptamani.
Alcalinizezi organismul si mai dispar din mirosurile neplacute.

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Habar n aveam de aceste chestii happy deci un pahar cu apa cu o lingurati de bicarbonat corect? de cate ori pe zi sau cate zile pe saptamana?

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Jumatate lingurița bicarbonat cu un pahar apa, o data pe zi, dimineața sau cu cateva ore inainte de culcare, ca si activează organismul si sa nu ai probleme cu somnul.
Timp de doua saptamani.
De asemenea trebuie sa eviti bauturi acidulate.
Apa, ceai, cat mai multe.
happy

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Aa ok am inteles, si asa Nu beau apa minerala sau bauturi acidulate, sunteti cumva o doctorita? fiindca vad ca va pricepeti binehappy oricum multumesc din nou de sfaturi

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag, ❤️

| timidu89 a răspuns:

Momentan folosesc American Crew si nu am probleme cu matreata. E tratament anume pentru matreata. Poti folosi si Vichy Dercos. Head & Shoulders sau cum se scrie, nu e bun pentru orice par. Mie imi facea o matreata dupa 1-2 zile dupa spalare.

| PpyuiCornelyaa a răspuns:

Poți să mergi la farmacie să-ți iei ceva tratament pentru mătreață, sau poți să-ti faci leacuri băbești.
Spre exemplu metoda cu bicarbonatul te ajuta sa nu ți se mai ungă parul și să fie mai lucios și să-ți mai elimine din sebum.
Sau poți să-ți iei uleiuri hrănitoare pentru par gras spre exemplu: ulei de cocos, de ricin, etc.
Șampoanele din comerț mi se par cam toate la fel și majoritatea chit că sunt scumpe nu te prea ajuta.
Încearcă să cauți un șampon cu keratina pentru că acela te ajuta la foarte mult și de asemenea poți încerca și masca de par cu keratina care si acela e foarte bun.