| lSarcastiquel a întrebat:

Am inteles ca pentru albirea dintilor se poate folosi bicarbonat de sodiu, alimentar. Este bun? Da rezultate? Exista pericole de deteriorare a dintilor?

Puteti sa imi explicati cam de cate ori pe zi/saptamana se poate folosi la inceput, iar apoi pentru "intretinere"?

De cate ori pe zi se poate folosi?

Daca te speli de exemplu in fiecare zi cu bicarbonat de sodiu, te mai speli si cu pasta de dinti?

Alte metode de albire a dintilor ( care sa mearga) mai stiti? Cat mai multe detalii va rog mult.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu da roade, pentru albirea dintiilor trebuie sa mergi la dentist.

| BiuL a răspuns:

Da functioneaza si da deterioeaza dintii de aceea se foloseste doar o data pe saptamana. Te speli si cu pasta normal.

| PeFuga a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu indeparteaza petele de pe dinti (deci nu albeste ci aduce la culoarea naturala) si poate fi folosit de 2-3 ori pe saptamana. Poti sa il combini si cu zeama de lamaie sau cu o capsuna pisata. Apoi, dupa ce speli dintii 2 minute cu amestecul asta poti folosi si pasta de dinti obisnuita.
O albire profesionala este foarte scumpa (la costul ei se mai adauga si igienizarea fara de care nu se incepe procesul de albire), nu are efect indelungat (mai ales daca fumezi si bei cafea) si poate provoca sensibilitate crescuta a dintilor (temporara, imediat dupa tratament, sau chiar permanenta). Prin urmare inainte de a lua decizia aceasta trebuie sa consulti mai intai dentistul.
Bicarbonatul de sodiu, contrar parerilor celor care au mai comentat aici, nu este daunator, el fiind folosit chiar si in cabinetele stomatologice in anumite tratamente.
Mult succes!

| rapp2020 a răspuns:

Nu iti recomand sa te speli in fiecare zi cu bicarbonat de sodiu ca iti strica smaltul dintilor.dar te poti spala o data pe saptamana si se vor vedea rezultatebig grin

| GeorgyGirl a răspuns:

Cu bicarbonat si cu lamai merge dar te sfatuiesc sa nu faci asta pentru ca e foarte periculos pentru dantura mai ales ca difera de la persoana la persoana, stiu pe cineva care si-a distrus smaltul dintiilor.eu iti recomand sa mrgi la un medic la o albire profesionala este mult mai sigur, este mai scump dar se merita si e sanatos pentru dintii tai.bafta! si eu o sa merg.

| Francesca56 a răspuns:

Hei buna am incercat si eu sa stii ca da rezultate si nu iti ataca dintii ...de 3 ori pe sapt sa folosesti si pui si putina zeama de lamaie amesteci si iti da un rezultat UAU dar sa stii ca are un gust oribil... eu m.am spalat si cu, pasta dupa din cauza gustului Bafta...

| wwwasy a răspuns:

Da ii foarte bun si eu am incercatwinking;*