| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut am nevoie de ajut,in cat timp ajungi anorexica? daca mananc de doua ori pe zi pot ajunge? va rog sa nu ma criticati, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Anorexia este o boala care se mai numeste si tulburare de alimentatie. Desi poti deveni anorexica si daca nu ai aceasta tulburare, dar nu iti recomand asta din mai multe puncte de vedere :
1. este posibil sa nu iti mai revii niciodata;
2. iti distrugi sanatatea foarte tare;
3. daca esti slaba, nu devii mai atractiva.
Astea au fost sfaturi, nu critici, desi daca mananci doar de doua ori pe zi, poti sa slabesti considerabil, dar depinde si ce mananci. Si eu mananc doar de doua ori pe zi, si am devenit si vegetarian, si rezultatele au inceput sa se vada, inainte aveam cam 65-67 de kg, si nu prea ieseam mai deloc din acest interval, iar acum am 60-62 de kg, si incerc sa mai slabesc, cred ca eu am o tulburare de alimentatie, ca de fiecare data cand slabesc si ma uit in oglinda, tot ma vad mai gras, si parca simt ca devin tot mai gras, cu toate ca slabesc tot mai mult.
Daca mananci doar de doua ori pe zi, este ok, si daca mananci mai mult fructe si legume este si mai ok, poti sa slabesti mai mult, dar in acelasi timp poti sa ai o sanatate mai buna, si asa nu iti pui viata in pericol.
Iti sugerez sa faci urmatoarele :
Sa mananci de doua ori pe zi, o data intre orele 13-14 si o data intre orele 18-19, dar sa nu depasesti ora 19, sa bei multa apa, dar nu exagerat, sa nu mananci prostii si fast food, sa mananci foarte multe fructe si legume, sa renunti la carne, sau daca nu vrei sa renunti, macar sa reduci din portia de carne la 1 sau 2 portii pe saptamana, sa faci sport zilnic, iti sugerez dansul, daca iti place si te pricepi cat de cat, sau alergatul mai ajuta.
Anorexia iti poate aduce multe probleme, poti sa devii si anemica, poti sa lesini si sa ti se faca rau mai tot timpul din cauza subnutritiei, cu asa ceva nu e de joaca, stiu ce spun, si mie mi s-a facut rau de multe ori, si ameteam din cauza ca nu manacam decat o data pe zi uneori, si ma simteam foarte obosit tot timpul din cauza lipsei de energie pe care trebuia sa o iau din mancare
Iti sugerez sa mananci de doua ori pe zi, si sa iti faci un program complet pe care sa il respecti, ti-am dat cateva idei mai sus, poti sa le iei in considerare daca doresti.
Raspunsul meu nu a fost unul cu critici, ci unul care incearca sa te ajute. Eu sper ca te-am ajutat, acum totul depinde de tine, iti urez o seara placuta si multa sanatate. Bye!

| BogdăneI a răspuns (pentru Mayhem666):

Sa renunte la carne nu este o optiune. Carnea este necesara organismului intrucat in carne se gasesc anumite proteine importante pe care fructele si legumele nu le contin.
Sfatul meu pentru tine, Nicoleta, este sa vizitezi un medic endocrinolog. Medicul endocrinolog iti poate face o dieta foarte bine pusa la punct in functie de kilogramele tale, precum si alti factori. Iti poti lua trimitere de la medicul de familie, care iti si poate recomanda unde sa mergi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BogdăneI):

Sa renunte la carne nu ar fi o optiune? Eu nu mai manac carne de mai bine de un an, si ma simt fantastic. Mai sunt si altii care nu mai mananca carne de ani de zile, sau unii de zeci de ani, si aia nu au nimic, deci se poate trai si fara carne, numai ca unii sunt incapatanati si considera ca viata nu poate exista fara carne.

| BogdăneI a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu ti-am spus din punct de vedere biologic, ca fructele si legumele nu contin toate proteinele necesare organismului uman, fapt confirmat de un profesor de anatomie.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BogdăneI):

Cum spui tu, numai lasa-ma in pace!

8 răspunsuri:
| floryn1993 a răspuns:

Nu prea se intampla sa fii anorexica, 3 mese pe zi in mod normal dar prea putina lume tine tine cont de cele 3. Anorexia este o boala care cu greu iti revii sau poate niciodata

| Staif a răspuns:

Mincatul rar nu duce la anorexie. Asta este o boala. Dar daca maninci rar, s-ar putea ca organismul tau sa asimileze tot si sa te ingrasi.

| Daniel2836 a răspuns:

Anorexia nervoasă este o tulburare psihică din categoria tulburărilor alimentare, caracterizată printr-o reducere anormală a greutății corpului și printr-o deformare a imaginii propriului corp cu teama prevalentă, persistentă, de îngrășare.
Deci nu-ți recomand! Este spre binele tău!
Comportamentul alimentar anorectic este considerat ca provenind din sentimente de îngrășare și de imagine despre sine ca fiind „neatractiv".[9] și este menținut de variate tendințe, înclinații (bias) cognitive care denaturează evaluarea de către individ a propriului corp, a alimentelor și nutriției.
(Adică ți se pare că ești foarte grasă)
Dacă mănânci puțin vei avea de suferit sad.

| Ωmega a răspuns:

Conteaza ce mananci si cat. Foarte putina lume ajunge sa respecte cele 3 mese pe zi din cauza ritmului frenetic in care ne traim vietile. Insa anorexia e o boala care nu tine doar de mancare. E o afectiune psihica care pleaca de la faptul ca eventualul bolnav ajunge asa prin infometare din dorinta stupida de a nu se "ingrasa". Ce rezulta din asta nu e slabire, cu un organism intreg slabit si fizic si psihic si o gramada de alte boli adiacente.
Te sfatuiesc sa mananci normal la fiecare masa si ramai la 2-3 mese pe zi daca poti. Nu le imputina si ai grija si la ce mananci. Adica sa nu vorbesti de chipsuri, shaorma si cola ca fiind masa, caci este eronatwinking