Întrebare recomandată | Nicky6Roman a întrebat:

Am o prietena de 12 ani. Vrea sa slabesca cu cafea verde. Este buna pentru copii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In niciun caz sa nu incerce asa ceva.Sa se adreseze unui medic pentru o dieta.Acea cafea nu este sigura nici pentru adulti.Nu se stie ce adaosuri contine.

| Nicky6Roman explică (pentru mira):

Merci mult! O sa vorbesc cu ea!

| darrio2007 a răspuns:

Nu este recomandata cafeaua la copii.Mai ales cafeaua verde.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca vrea sa slăbeasca, sa ia spirulină.

| R0R0 a răspuns:

Nu e buna pentru copii.

| Idkidk a răspuns:

Nu e bună pentru copii!

| peperonies a răspuns:

Daca vrea sa slabeasca spune-i sa nu mai bea altceva in afara de apa si sa nu mai manance nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. daca s-ar putea "slabi cu cafea verde" nu ar mai exista oameni grasi.

| aXy99 a răspuns (pentru peperonies):

Cartofii nu contin asa de multe kcal si nici orezul. Uleiul este problema.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Cafea in nici un caz sa nu bea, daca vrea sa slabeasca spune-i sa caute metode pe net, gaseste sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dieta de detoxificare in 5 zile

O dieta de detox de doar 5 zile poate fi o solutie ideala pentru a curata trupul si a scapa de 5 kilograme.

Citeste mai intai: Cand avem nevoie de o cura de detoxifiere?

Este important sa beti multe lichide - 2-3 litri de apa/zi, cafeaua de dimineata sa fie fara zahar si nu mai mult de 2 cani/zi.

Ziua 1: Ziua legumelor:

Mancati urmatoarele legume fie in salate de cruditati, fie fierte pe abur: morcovi, sfecla rosie, conopida, fasole verde, gulii, ardei, praz, rosii. Salatele pregatiti-le cu suc de lamaie sau iaurt; legumele fierte se prepara in sita speciala, cu gauri, in baie de aburi. Se pot mananca cu iaurt si foarte verdeturi la discretie.

Ziua 2: Ziua fructelor

Mancati pe zi 1 - 1, 5 kg fructe, impartite in portii mici. Nu conteaza daca alegeti un singur soi sau varietati diferite. (Eliminati bananele sau alte fructe bogate in amidon).

Ziua 3: Ziua orezului cu legume

Mancati trei portii de orez fiert pe zi (cate150 g orez fara sare, simplu sau cu verdeturi ori legume. Intre mese, puteti manca salate de legume crude: telina, ardei, rosii etc. (preparate fara sare sau ulei, numai cu iaurt sau lamaie.)

Ziua 4: Ziua lactatelor

Beti toata ziua numai laptez, lapte acru si/sau chefir. Maximum 3 litri

Ziua 5: Ziua sucurilor naturale

Beti toata ziua numai sucuri naturale de fructe sau de legume proaspat stoarse. Cel mai bun gust il au fructele coapte: piersicile, nectarinele, caisele.
APA PLATA + SPORT
FUNDA

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Nu e buna pentru copii.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Nu e buna pentru copii, ei au nervii mai firavi

| eudoareuu a răspuns:

Nu e buna pentru copii. Sa nu incerce asa ceva. E ca o otrava.

| OanaAlexandra123 a răspuns:

Nu. Sportul e bun

| Colors a răspuns:

Din punctul meu de vedere la varsta de 12 ani nici nu ar trebui sa se atinga de cafea. Sa nu faca asa ceva, s-ar imbolnavi singura. Atat ceaiul verde cat si cafeaua nu sunt recomandate, mai ales la copii. Cel mai bine sa gaseasca o alta modalitate pentru a slabi. SPORTUL SI ALIMENTATIA TREBUIE SA FIE PE PRIMUL LOC!

| xkiler007 a răspuns:

Caffeaua in general nu este buna pentru copii eu propun sa manince fructe si legume cit mai multe!

| Loriana97 a răspuns:

Nu cred ca este indicat sa faca acest lucru, mai ales ca are 12 ani.Ar trebui sa se duca la un nutritionist, daca vrea sa aiba un organism mai sanatos.

| anda00anda a răspuns:

Sa nu incerce in nici un caz asa ceva. Mai bine se duce la nutritionist sau poate sa bea cate 2l de apa pe zi si dupa 6 sa nu manance sau sa se puna la cura cu legume si fructe. Oricum in nici un caz la 12 ani sa foloseasca cafea verde.Eu i-as propune daca vrea sa slabeasca sa se duca la nutritionist o sa ii spuna si in ce cantitate are voie sa manance diferite alimente si care sunt ma sanatoase.

| Lucaefericit a răspuns:

Recomand dieta cu visine(pentru detalii astept privat :* )

| MiniLaura a răspuns:

SA NU INCERCE! Era sa fac si eu aceeasi greseala la varsta ei pentru ca aveam 54-55 de Kg si toata lumea imi zicea ca-s grasa. Asa ca am gasit metoda cu aceasta cafea verde pe net. Bine am facut ca l-am intrebat pe fratele meu, care este medic, si a spus ca nu este buna pentru copii, dar am uitat de ce, pentru ca au trecut 5 ani. Deci, SA NU INCERCE!winkingwinking

| IngRid233 a răspuns:

Depinde de cum suporta cofeina... Cel mai corect ar fi sa va adresati unui medic...

| Leonardy2002 a răspuns:

Nu, cafeaua in general nu este buna pentru copii happy

| Oana009 a răspuns:

Nu cum asa cafea verde! Iti dai seama dupa titlu!

| TheK a răspuns:

In primul rand, pentru copii nu este sanatos, e otrava.Bine,exagerez putin, dar in niciun caz. Daca e putin grasuta, nu este o problema, insa daca sustine ca vrea sa fie mai slaba, poate sa incerce sa faca cat mai mult sport si sa manance sanatos. Spun asta pentru ca si eu am aproape 12 ani si cred ca imi pot exprima parerea despre probleme de acest gen.

| CineCeDeCeCum a răspuns:

In nici un caz. Orium nu este recomandat copiilor sa slabeasca pentru ca sunt in crestere, iar daca ea crede ca este toturi necesar sa ceara parerea unui doctor nutritionist, doctorului de familie si, mai ales, sa la spuna si parintilor de acest "plan". Daca vrea sa slabeasca poate sa incerce si lucruri mai clasice si mai simple, cum ar fi sa nu mai manance la fel de mult seara, sa nu mai manance la fel e multe fainoase si/sau sa renunte la o parte din alimenttele dulci consumate zilnic.

| gabrielasirghinonne a răspuns:

Nu deloc doar pentru manuri ei ii recomand cu posmagi si ceai verde este parerea mea

| OanaMri a răspuns:

Cafeaua verde este foarte buna pentru adulti..insa daca esti minor iti afecteaza sanatatea ..Pentru copii este ca un drog..Nu i-o recomand.

| ASKjunior a răspuns:

Daca vrea sa slabeasca sa nu foloseasca asa ceva! Eu recomand sa manance morcov, salata sau alte alimente vegetale, sa manance mai putine dulciuri si carne

| AlexIonut2 a răspuns:

In niciun caz sa nu incerce asa ceva

| Gabi2006 a răspuns:

In niciun caz sa incerce asa ceva nu nu e buna pentru copii

| corny23 a răspuns:

Nu, sa nu incerce, deoarece poate sa-i dauneze pe alta parte.

| CaddyADNEXP a răspuns:

Nu, pune-o sa bea apa cu niste plante ti - le si zic daca vrei cica cu alea slabesti in 4 zile da trebuie sa bei cam 8 pahare pe zi si da e pentru copii.