| Missie997 a întrebat:

Am o problema cu fondul de ten ma confrunt cu ea de ceva timp. Am un fond de ten rimel london imi dau cu el dimineata, ok, dar peste o ora, 2, 3 ma inrosesc iar gatul meu ramane alb si fata o culoare mai inchisa rosiatica. M-am gandit in felul urmator sa mi iau unul cu o nuanta mai deschisa tot marca aceea deoarece am tenul mixt si nu imi permit sa dau o suma mai mare de bani, oare atunci o sa fie mai ok? nu vreau alte de la Avon s.m.d pentru ca nu acopera bine si lucesc, iar daca mai adaug si pudra o sa mi incarc fata de zici ca-s tencuita plus ca mai am si ceva cosuri sad. Ce credeti ca e mai bine?

6 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Reacţia tenului tău după câteva ore de la aplicarea fondului de ten nu este una bună. S-ar putea să te iriţi sau să ai alergie la ingredientele din produs.
Alegi un fond de ten care nici nu este prea deschis, nici prea închis. Adică, potrivit nuanţei tenului tău.
Îţi recomand fondurile de ten de la L'oreal, nu dau acel luciu tenului şi sunt rezistente.
Mergi la un magazin de cosmetice şi vezi ce nunaţe se potrivesc tenului tău.

| StefanKogut a răspuns:

Fondul de ten nu se aplica direct pe piele, mai intai se aplica o baza cu rol de protectie a pielii, de regula aceasta baza are efecte hidratante si inchide porii ceea ce duce la o izolare a pielii de restul produselor cosmetice, ce pot contine substante alergenice. Machiajul se indeparteaza dupa cel mult 10 ore, obligatoriu, folosind o lotiune demachianta, dupa aceasta se spala fata cu apa si sapun, iar apoi se aplica o crema hidratanta si calmanta. Pastreaza cat mai mult timp din zi (inclusiv noaptea) pielea fetei curata si hidratata si nu folosi machiaj decat atunci cand ai nevoie de el, indepartandu-l imediat dupa aceea. Un machiaj usor nu inseamna sa folosesti doar un singur produs ci sa folosesti palete discrete ce pot fi usor retusate. Daca tenul tau are tendinta de ingrasare, saptamanal aplica o masca hidratanta cu lamaie sau castraveti.

| Lorde92 a răspuns:

Foloseste un fond de ten hidratant cu o acoperire mica, o sa fie lejer.Ti-l propun pe cel de la Mac(daca te tine buzunarul) sau o varianta mai ieftina cel de la Bourjois Healthy Mix.

| Diurpaneus a răspuns:

S-ar parea ca ai o problema cu fondul te ten pe care-l folosesti. Nu e bun pentru tenul tau, te irita si de aici poate problema cu cosurile. Schimba marca sau adreseaza-te unui cosmetician.

| Missie997 explică:

Puteti sa mi spuneti alte fonduri daca, cunoasteti? sa fie cu consistenta ca acesta sa nu luceasca? pls

| All4QuestionS a răspuns:

Poate esti alergica la rimelu' respectiv sau la ceva din rimel. Sau pur si simplu nu se impaca bine tenul cu rimelul si din cauza aia ai si cosuri.