| Annemary_2131 a întrebat:

As vrea sa-mi deschid culoarea parului cu cateva nuante, acum e de un saten mediu si as vrea sa ajung la un saten deschis/blond inchis. Ce as putea folosi in afara de vopsea? Am auzit ca se poate cu apa oxigenata si as vrea sa stiu cum o aplicati si daca are efecte negative... fundita!

Răspuns Câştigător
| Xonia a răspuns:

Da chiar, uitasem de frunzele de nuclaughing
Mama se spala de cativa ani cu frunze de nuc
Inainte cu 1-2 ore sa faca baie pe cap, pune o oala cu apa la fiert, si pui frunze de nuc in oala
Dupa ce incepe sa clocoteasca si apa isi schimba putin culoarea, atunci o opresti
DUpa ce se raceste putin apa, adica sa fie calduta, te apuci sa faci baie
Si dupa ce te speli normal, cu sampon, si te clatesti cu apa, te clatesti si cu apa de la frunzele de nuc

5 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Este la avon o chestie care iti decoloreaza parul pana til face blond

| Xonia a răspuns:

Eu am auzit ca nu e asa buna apa oxigenata
Poti sa te clatesti cu ceai de musetel, dupa ce faci baie, asa se deschide culoarea parului si se ajunge la blond inchis, si te poti oprii cand consideri ca ai ajuns la culoarea potrivita
Bafta:*

| meioana a răspuns:

Decolorarea se realizeaza cu perhidrol si amoniac (50 ml perhidrol, 50 ml apa, 8 ml amoniac). Intr-un recipient de faianta sau plastic (nu metal) se freaca 1 lingurita faina de grau cu apa, se adauga perhidrolul si amoniacul. Faina se adauga pentru a forma o pasta care sa nu se prelinga pe fata.

Se fac carari, se aplica decolorantul intai la radacina (cu ajutorul unei pensule sau unui betisor pe care am infasurat un tampon de vata, apoi se piaptana parul astfel, incat decolorantul sa ajunga pana la varful parului.

O decolorare mai usoara se poate obtine cu apa oxigenata sau fierband 100 g floare de musetel intr-un litru de apa pana scade la jumatate. Cu aceasta lotiune se uda parul de 2-3 ori pe saptamana.

Parul decolorat isi pierde cu timpul luciul si devine mai uscat. De aceea, se recomanda ca inaintea fiecarui spalat sa i se faca o baie de ulei vitaminizat si eventual frictiuni de 2 ori pe saptamana cu lotiuni tonice.

| lovelovelove a răspuns:

Hey! eu eram bruneta si acum sunt asa un saten roscat si la mine nu a avut efecte negative [apa oxigenata]batting eyelashes big grin

| Bubu a răspuns:

Eu am avut parul saten mai inchis si voiam sa ma vopsesc castanie, dar de cateva saptamani ma spal la cap cu frunzele d nuc fierte in apa si mi s-a deschis parulhee hee