| Hermaniona a întrebat:

BUNA!
am 13 ani si...sunt un pic grasuta.am reusit sa dau jos 4 kilograme in 2 saptamani fara nicio dieta, de la 58 la 54, am 160cm.
cam cat ar trebui sa am la varsta mea,si ce imi recomandati sa mananc(nu beau sucuri de niciun fel, nu mananc paine sau orez)
merci

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Mananca oua, branza, carne de vita/pui/peste, iaurt 0.1 % grasime - maxim 2%, legume (rosii, castraveti, varza, morcov, salata verde, ceapa. etc cu care poti face salate, cartofi mai rar), leguminoase (pastai, mazare, naut, linte...). Nu exagera cu fructele ca si ele ingrasa si nu le manca seara.

Bea multa apa, dar nu imediat dupa ce ai mancat sau in timpul mesei. Poti inainte sa mananci cu jumate de ora si cu o ora dupa ce ai mancat.

Si fa exercitii cardio care ard calorii ca sa slabesti. Cauta pe youtube.

In rest fara prajeli, zahar, sucuri, dulciuri, produse de patiserie, iaurturi cu fructe, cereale ca Fitness, Nestle, Vitalis (au mult zahar). E bine ca nu mananci paine, iar orez e bine sa mananci, dar nu des.

Bafta!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mănânci și pâine și orez, dar în cantități mici.
Nu este indicat să ții "diete" ci să mergi pe o alimentație diversificată, trei mese principale și două gustări și practică un sport de masă, te va ajuta să mai câștigi și în înălțime.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu esti chiar asa grasuta, la inaltimea ta ar trebui sa ai 50 de kg si cum ai reusit sa dai jos 4 kg in 2 saptamani tot asa vei reusi sa mai dai inca 4 kg, consuma mai multe fructe

| valentingb a răspuns:

La varsta de 13 ani, inaltimea? Normala e de 1, 60 m iar greutatea de 46 kg. Poti calcula un raport corect intre inaltime/varsta/greutate pe multe site-uri " Height weight calculator". Iar orez poti manca, valoarea lui nutritionala e aproape de 0.

| ionut25032002 a răspuns:

Mi se pare ca ai cam multe kg

| AncaBella a răspuns:

Iti spun din experienta proprie ca trebuie sa mananci normal(avand in vedere ca esti in crestere) dar sa faci foarte mult sport...aerobicul si dansul ajuta foarte foarte mult...in niciun caz infometarea nu te va ajuta deci sa nu incerci asta. iti recomand sa mananci la ore fixe si sa nu mananci intre mese si sunt sigura ca respectand astea vei observa rapid rezultate bune happy