| AllmaGirl a întrebat:

Buna!happy Am 13 ani si vreau sa incep sa ma invat cu pensatul, nu am sprancenele unite sau intinse pe toata fata, si am si breton peste, dar vreau sa le subtiez un pic si sa le dau o forma... Vreau sa ma invat de acum ca sa nu regret mai tarziu....am auzit ca daca te pensezi cand au crema pe ele sau cand sunt ude doare mai putin, e adevarat? Cum pot sa "imi curm suferinta"?

Răspuns Câştigător
| Olliiie a răspuns:

O sa te doara putin prima oara, e la fel ca epilatul pe picioare. te doare mai tare la inceput, pana se obisnuieste pielea happy

Mie personal mi le face o prietena cam o data pe saptamana sau la doua saptamani..ideea e ca dupa ce te faci prima oara te vei obisnui asa si crede-ma ca n-o sa mai suporti sa nu te pensezi dupa, o sa ti se para urat sa ai firicele peste tot. Deci te gandesti bine, ai mai putea sa astepti tongue

Eu personal folosesc spirt medicinal atunci cand ma pensez. Pun pe un disc demachiant si tamponez pe sprancene. Reduce si riscul de a se forma cosuri sau iritatii, deoarece alcoolul dezinfecteaza happy De curmat suferinta nu prea ai cum..insa fii "barbata"! Ce nu facem noi femeile pentru frumusete big grin

6 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Inainte de toate eu vreau sa te felicit fiindca la 13 ani ai tai "vorbesti" foarte frumos. e mare lucru sa vezi pe TPU persoane care stiu sa scrie.bravo! cat despre intrebarea ta. du`te la salon sa nu incerci sa te pensezi tu acasa! eu am 19 ani si nu stiu deloc, nu ma pricep pur si simplu. dau 5 lei odata pe luna la salon si asta e, n`am ce face.in rest ai primit destule sfaturi, ai de unde alege! bafta!

| Dydy112 a răspuns:

Buna, si eu am 13 ani, dar ma pensez de anul trecut.Eu ma fac o data pe luna, dar la salon, deoarece imi cresc foarte repede si le am negre. Iti sugerez sa nu te pensezi foarte subtire, pentru ca la scoala in fata profesorilor vei parea putin vulgara. O sa te coste la salon cam 7-8 lei. Si eu am incercat si cu apa si ma doare la fel, adevarat ca doare destul de tare pensatul. M-am pensat si cu ceara si durearea e mult mai mica, mam facut cu ceara de 3 ori, dar nu ma mai fac deoarece se lasa pleaoapele in timp.
Sper ca ti-am fost de folos! Daca mai ai nevoie de ceva sfaturi trimite-mi un mesaj si te voi ajuta! Succes

| Dana211 a răspuns:

In primul rand pentru prima pensare ti-as recomanda sa mergi la un salon sa iti de o forma frumoasa la ele. Nu costa mult si nici nu te doare.
Eu de treaba cu apa nu am auzit pana acum si crema e buna intr-adevar. Iar durerea nu ai cum sa o stopezi cel putin nu pana se obisnuieste pielea dar daca tragi incet si cu grija nu te va durea prea tare

| AllmaGirl explică:

Multi mi-au zis ca e mai bine sa te penseze alta persoana, ca vede mai bine ce face si parca doare mai putin...Am sa merg la o prietena, e ca la salon ca a lucrat o perioada intr-unul dar nu ii convenea salariul...Multumesc tuturor de raspunsuri!happy Toti ati merita funde dar nu am dreptul decat la una pe intrebaresad

| swaggerofachampion a răspuns:

Pai uite un sfat pentru a iti "curma suferinta": sare. Pui putina sare pe deget si freci in zona in care vrei sa te pensezi. O sa iti amorteasca si nu o sa doara la fel de tare.

Ok, si despre pensat.
Nu o sa te judec ca ai 13 ani si te apuci de pensat ( eu ma pensez de la 12 :d ). Pentru prima data poti alege urmatoarele variante:

- Mergi la un salon. O sa coste putin, dar o sa iti dea o forma la ele. Ar trebui sa iti dai seama care este forma ta la fata, si sa cauti sprancene pentru forma ta. ( http://www.eyebrowz.com/faceshape.htm) Si tot pe www.eyebrowz.com o sa gasesti mai multe tipuri de sprancene, vezi care iti plac mai mult. Te duci la un salon si ti le fac cum vrei tu.

- Daca nu vrei sa mergi la salon, cu ajutorul unui creion alb de ochi, trasezi forma sprancenelor, si incepi sa pensezi dupa forma. Nu e foarte greu, si nu doare nici foarte tare.

Si cand vezi cate un fir ca apare, il pensezi. Ai grija sa nu iti lasi spatii goale intre sprancene, si daca lasi, acoperale cu putin creion dupa culoarea sprancenelor tale si cu putin fard de sprancene. :)

Bafta! :*

| Alin34 a răspuns:

Iti dau un sfat sa-l asculti, te speli bine pe maini, dupa aceea te speli pe fata, te stergi cu prosopul, iei penset pensezi unde vrei tu, si cum vrei, dar fale arcuite, iti va sta super, dupa aceea, te speli din nou si pe maini si pe fata, te stergi cu un prosop si te dai cu ori ce crema cosmetica, sau care o fi, asa fac eu si merge de minune < 3