| HubbaBubbaGirl a întrebat:

Buna!
Am inceput recent sa folosesc placa. Ce ar trebui sa fac sa nu mi se deterioreze parul? Adica la ce temperatura sa o folosesc, cat de des, ce produse pentru protectie, orice. happy

Răspuns Câştigător
| EmaEmax a răspuns:

Salut!
*Ei bine, placa nu trebuie folosita foarte des, maxim de 2 ori pe saptamana.
*Daca ai parul des, cu firul gros, temperatura poate ajunge chiar si la 220 de grade Celsius, insa in cazului parului rar cu firul subtire nu trebuie sa depasesti temperatura de 200 de grade.
*Exista o multime de produse in magazine, eu folosesc un ser hidrantant termoprotector de la Gerovital Plant, e foarte bun.
Te puuup! :*

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce ar trebui să faci să renunți la ea?
Indiferent ce protecție ai face, temperatura ridicată arde!
http://www.lyla.ro/tunsori/
La mulți ani!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Reiikó a răspuns:

Pentru inceput cand o folosesti trebuie sa ai parul uscat ...Iti sugerez sa o folosesti rar [ de 2 ori pe saptamana]

| Bondarel99 a răspuns:

Placa NU trebuie folosita la o temperatura mai mare de 180 de grade indiferent ce structura are parul tau si NU mai des de 1 data pe saptamana. Daca respecti regulile astea parul tau nu va avea foarte mult de suferit.Se va deteriora si pentru asta trebuie sa iti aplici saptamanal masti cu ulei de masline sau ce ulei vrei tu sau din comert.
Inainte de a folosi placa, aplica un spray pentru protectie, mai ales pe varfuri pentru ca ele au cel mai mult de suferit.
Si eu folosesc placa de mult timp, inainte dadeam temperatura la 200 de grade si parul meu a avut mult de suferit pentru ca o foloseam zilnic.Acum l-am vopsit si fiindca parul s-a subtiat, nu dau temperatura mai mare de 150 de grade.Deci daca ai un fir subtire, o merge si la 150.

| Kasia a răspuns:

Foloseste-o cat poti de rar.cam o data pe saptamana as zice eu, hai maxim de 2 ori.
eu 2 ani am fost dependenta de placa si o foloseam in fiecare zi, apoi am inceput de 2 ori pe saptamana iar parul meu s-a deteriorat foarte tare.
foloseste o protectie buna.iti recomand sa arunci o privire aici

http://www.afroditabeautyblog.com/......entru.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce sa faci sa nu se mai deterioreze parul asa tare?
*Aplica lunar masti de par naturale sau din comert (kallos placenta). Uzi parul (nu il speli, chiar daca e gras sau nespalat)
Pui masca dupa mare o punga si dupa care o caciula si stai la caldurica!

*Sa nu uiti de balsam, la fiecare spalare
*Foloseste un sampon bun
*Foloseste ser sau ulei termoprotector

Acest ulei este super bun:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Uite aici masti si uleiuri:
http://www.alesi.ro/cosmetice/kallos_pagina_3/

Poti incerca si serul gerovital!
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Nu abuza de placa!
Si mai ales nu uita sa-ti tunzi varfurile la 3 maxim 4 luni
:*

| glamorousgirl a răspuns:

Buna! eu de exemplu ca sa nu-l ard tare folosesc placa la 180 grade, si protectia de la Frank Provost, nu sunt sigura daca se gaseste in Rominia, sau apa termala de la Avene, si te sfatui sa nu o folosesti prea des, stiu acum la inceput iti place si vrei s-o folosesti cit mai des pentru a arata cit mai bine dar eu te sfatui sa nu o facit, folosesteo de 1-2 ori pe saptamina.cam asta e.LA MULTI ANI! Pa, pa p.s.sa-mi spui daca te-am ajutat.

| sandra94 a răspuns:

Este solutie speciala care protejeaza parul cind folosesti placa

| denisa2001 a răspuns:

Bine, am inteles.N imeni nu stie, dar cred ca eu stiu.
Ai intrebat la ce temperatura sa o folosesti:o folosesti dupa1, 2minute sau cand se incalzeste.
Ai mai intrebat cat de des so folosesti:
1 data sau de maxim 2 ori sau cand mergi undeva si vrei sa arati bine.
Si ai mai intrebat ce produse pentru protectie sa folosesti:
nu prea exista si nu prea ai nevoie de produse pentru protectie.
ACESTA E RASPUNSUL MEU!
Funda nu conteza pentru mine