| deea_2331 a întrebat:

Buna:* am o problema.am avut candida si am avut mancarimi ff mari. m-am scarpinat ff tare, iar acum ma ustura putin cand urinez. iar pe lobii mici am niste bubite micute. ce ar putea fi? va rog sa ma ajutati! dau funda:*:*

8 răspunsuri:
| danafatu a răspuns:

Tu ai auzit de "medic ginecolog?" :/ E ala care trateaza asa ceva. Lasa prostiile cu creme de galbenele si du-te la medic. Lomexin e o crema recomandata pentru candida, se aplica de 2 ori pe zi. Ca si antibiotice fluconazol se da.

| deea_2331 explică (pentru danafatu):

Mi-am pus lomexin si am luat si flucovim tableta care se ia la 7 zile...acum mi-a mai incetat usturimea.dar tot persista.si peste toata mi-a venit si ciclul. crema de galbenele nu e buna?

| R100 a răspuns (pentru deea_2331):

Nu stiu de ce nu ar fi buna. Pt ca are efect calmant. Cu ce crezi ca poate dauna? Calmeaza usturimea! de aceea se numeste calmanta. Nu contine antibiotic si nimic altceva.

| R100 a răspuns (pentru deea_2331):

Nu stiu cu ce ar putea " dauna " crema de galbenele! Doar e calmanta nu contine antibiotic sau alte lucruri care ar putea sa nu fie ok in momentul de fata. Dar din ce moment ai pus lomexin si a trecut cat de putin eu zic ca poti sa mai pui si o sa treaca. Ca nu trece in 2 ore tot. Si, ' Danafatu ' nu cred ca e tocmai ok sa pui intrebari ironice daca fata stie sau nu de ginecolog. Are nevoie de un sfat si de aceea este site-ul asta.

| daniel2013 a răspuns (pentru deea_2331):

Pentru taratarea de candida va recomand tratamentul natural cu ovule! mentru mai multe detalii www.natural@propolicium.ro

| danafatu a răspuns:

Ar fi dragut ca cei care nu au facut medicina, sa renunte la a mai da sfaturi de natura medicala, din respect pentru cei care au probleme de sanatate si cauta raspuns! Candidoza
este o infectie data de candida albicans, se trateaza cu antiobitce antifungice! Daca nu faci asta, nu trece. scurt si la obiect.

| R100 a răspuns:

Ce ar putea fi? Eu zic ca inca nu ti-a trecut candida si e posibil o infectie. Plus ca poti sa faci alergie la diferite lucruri pe care le-ai luat in contact jos. Sunt mai multe lucruri... Eu acum f mult timp am trecut peste doar cu ingrijire f atenta asta inseamna dus cam de 2 3 ori pe zi si sa nu te mai scarpini pentru ca faci mult rau. Incearca cand mergi la baie si cand faci baie sa te stergi mereu de sus in jos nu de jos in sus cum avem obisnuinta. Poti sa te dai cu crema de galbenele pentru ca, calmeaza f bine. Sau incearca Nidoflor ( la farmacie o gasesti si e pana-n 5-6 lei ). Sper ca sa fie ok. Iar daca nu trece mergi la medicul de familie maine sau marti si o sa fie bine.

| daniel2013 a răspuns:

Pentru taratarea de candida va recomand tratamentul natural cu ovule! pentru mai multe detalii www.natural-popolicium.ro