| Helen17 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru fetele care se epileaza pe brate. Am 15 ani si o blanita foarte vizibila pe maini incat toata lumea rade de mine. Am vrut de ceva timp sa ma epilez, dar mi-a fost frica. Firele mele de par sunt foaaarte dese dar extrem de subtiri si mi-e teama sa nu fac foliculita. Dar mi-am facut curaj si as vrea sa merg la un salon sa ma epilez cu ceara. Intrebarile mele sunt:
1. Credeti ca voi avea foliculita, sau este un caz mai rar intalnit?
2. Cand parul va incepe sa creasca, se va vedea urat si va fi tepos? (avand in vedere ca eu am tenul foarte foarte deschis si firele negre)
3. Mi-ati recomanda sa ma epilez sau sa mai astept?
4. Cam cat timp voi avea pielea fina dupa epilarea cu ceara?
5. Parul se va rari / indesi / innegri?
As vrea sa stiu experienta voastra cu epilatul bratelor. Vreau sa stiu daca, epilandu-ma, voi face o mare prostie sau nu.
Multumesc anticipat. FUNDA!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am inceput sa ma epilez cam de la aceeasi vastra si ATUNCI nu mi-a parut rau acum imi pare pentru ca ''parul meu era aproape inexistent''(cel putin pe maini) iar acum firul s-a ingrosat si sunt obligata sa ma epilez cel putin o data pe luna!

Depinde cat de tare se vede firul de par si cat de tare te supara acest aspect(daca intr-adevar arata inestetic atunci fa-o)! dar sa stii ca dupa prima epilare nu prea mai este cale de intoarcere pentru ca odata ce l-ai epilat o data, parul va avea tendinta sa se ingroase si va fi mult mai evident-asfel vei avea obligatia(fata de tine) sa te epilezi lunar!
Doar nu vrei sa arati ca o maimutica?! happy (glumesc doar)

| Helen17 explică (pentru anonim_4396):

Pai asta este problema mea. Arat ca o maimutica deja. Pielea mea alba, in contrast cu firele negre si absolut dese (mai rau ca piciorul unui barbat) arata oribil. Dar mi-e frica sa nu fac mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma epilez cu bicul de la 8 ani iar acum am 20 asa ca. iti recomand cu fasiile pe maini iar cu bicul pe picioare daca te epilezi cu fasi pe picioare iti vor aparea in timp venisoare sau e posibil si varice deoarece sunt ceva probleme legate de hormoni nu as fi crezut daca nu ar fi patit o cunostiinta asa.

| Allison2009 a răspuns:

O sa iti creasca si mai des daca te razi

| AstaaMicaaBaa a răspuns:

Fii atent : nu te face cu benzi pentru ca o sa doara rau, crede-ma laughing mai bine su-te la farmacie si cere crema depilatoare sau in supermarket-uri. Stai 10-15 min sub dus si aia ebatting eyelashes... Sper ca te-am ajutat ..si bafta :*