| Dyony01 a întrebat:

Am si eu o micuta problema cu epilarea, ma irit foarte rau. Am incercat prin toate modurile posibile: cu ceara, cu aparatul, cu bigul, crema... degeaba sad Vreau sa ma duc la mare si vreau sa va cer ajutorul fetelor. poate ati patit si voi asta si ati gasit un remediu pe care eu il caut de ceva timp. Nu stiu ce sa fac, se vede ingrozitor, dezavanatajandu-ma si pielea mea foarte alba sad

5 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Foloseste lotiune de corp sau unguent de galbenele dupa epilare, iar apoi pudra Baneocin.

| raMLesS a răspuns:

De ce nu ţi-a ieşit cu cremă, deci dă-ţi cu cremă depilatoare aşteaptă 10 minute apoi cu şerveţelul iei părul care vrei să dispară, apoi după ce te-ai epilat, dai cu apă călduţă ( Nu rece! ) Pentru a dispărea crema, te speli puţin cu apă călduţă, fără săpun apoi te ştergi cu un prosop.

Baftă la mare.

| Xpressurself a răspuns:

Pentru ca nu folosesti o crema dupa epilat. trebuie sa te speli si sa te dai cu crema de corp. sunt si creme speciale de ingrijire a pielii dupa epilare. cauta la magazinele naturiste sau farmacii, magazine de cosmetice.

| Foxglove13 a răspuns:

Intreaba la farmaciile naturiste de creme anti-iritare/ creme dupa epilare si eventual explica-le si lor situatia.

| DenyDennise a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, avand pielea ca laptele. Ma epilez cu epilatorul si dupa aceea imi apar o groaza de bubite mici si rosii una langa alta. Ca sa scap de ele aplic pe picioare o crema hidratanta si inainte de epilare fac un scrub homemade din zat de cafea (gasesti pe net, ajuta la eliminarea aparitiei firelor de par sub piele). Nu iti reomand sa folosesti creme epilatoare, creste mult mai repede si mai gros. Deci parerea mea este sa ramai la epilator, poti sa folosesti si creme cu musetel, aloe vera, etc. care calmeaza. Dupa cateva epilari nu o sa mai fie asa rosii si evidente bubitele alea. big grin