| Andreea_7045 a întrebat:

As vrea sa aflu ce tip de ten am si m-am gandit ca m'ati putea ajuta. In primul rand, am probleme destul de serioase cu acneea, imi luceste fata deseori, insa, paradoxal, uneori, imi apar cojite pe nas ce par a fi specifice tenului uscat.De aseamenea, am pielea destul de sensibila...Sunt intr'o mare dilema. Stiu ca tenul mixt se manifesta prin aparitia punctelor negre si a cosurilor in zona T, insa eu am cosuri pe obraji si foarte rar imi apar pe nas. Ma puteti ajuta? V'as fi foarte recunoscatoare. Si un alt amanunt : am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| christabell a răspuns:

Ai ten mixt spre gras dar deshidratat si sensibil.Ai grija si nu manca prea sarat, nu exagera cu ciocolata si seminte oleaginoase, bea multa apa pentru ca tenul se curata si din interior.Un leac de la bunica pentru un ten curat:dimineata pe stomacul gol mananca drojdie cat miezul unei nuci.Masca cu suc de castravete si fructele de sezon hidrateaza foarte bine tenul.Nu stiu cat de serioase sunt problemele cu acneea, ar trebui sa mergi la dermatolog daca sunt asa cum zici si daca te tii de tratament o sa dispara problemele.Stiu cazuri serioase de acnee care s-au vindecat frumos.

5 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Ai tenul mixt cu tendinte de ingrasare si sensibil, in acelasi timp.

| crissa20 a răspuns:

Ai tenul normal cu tendinta de ingrasare in zona de T si sensibil in acelasi timp. e foarte greu sa gasesti produse specifice tenului tau insa cei de la garnier au o gama( care are ambalajul roz) special creata pentru un ten ca al tau:* nu stiu cum se numeste gama pentru ca nu am folosit-o, dar o avea o prietena de-a mea care avea un ten asemanator:*

Răspuns utilizator avertizat
| hanzelik a răspuns:

Ai tenul gras, ai grija sa il cureti zilnic, dar nu uita si de hidratare, funda?

| Farmec a răspuns:

Pentru a afla ce tip de ten ai si ce produse ti se potrivesc, te invitam sa completezi testul Farmec: http://farmec.ro/testul-farmec.html