| Justdoit4 a întrebat:

Ce fond de ten imi recomandati pentru un ten destul de problematic, mixt cu tendinta acneica? De ceva timp am inceput sa am probleme cu tenul rau de tot, mi-a aparut dintr-o data o eruptie pe fata,multe cosuri mari dureroase si pline de puroi. Am urmat un tratament si deocamdata s-a mai ameliorat dar tot mi-au ramas semne si inca imi mai apar uneori cosuri mici, puncte negre. Eu am un ten sensibil si pretentios de altfel, vara nu suport mai nimic pe fata,transpir foarte repede si am tenul uleios dar iarna chiar mi se usuca si de multe ori chiar daca folosesc o crema foarte hidratanta, pe nas mi se fac cojite cand folosesc fond de ten iar dupa 2-3 ore deja imi luceste fata. Nu am gasit niciodata un fond de ten ca lumea, care sa nu mi usuce fata dar nici sa fie gras; as prefera ceva oil free pentru a nu-mi agrava acneea si sa acopere foarte bine fara a lasa impresia de masca. Daca si voi aveti aceleasi probleme cu tenul sau asemanator ce produse de ingrijire folositi, ce sfaturi imi dati? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mmonicuta a răspuns:

Salut,

Pentru inceput iti recomand din toata inima sa cauti un medic dermatolog FOARTE BUN care sa te ajute sa scapi de acnee. Si eu m-am confruntat cu ea si crede-ma, AM SUFERIT FOARTE MULT.

Am 2 zile de cand am trecut prin procesul de dermabraziune si nu e deloc placut. Ca sa nu ajungi intr-o situatie similara cu a mea sau mai rau, e important sa scapi de aceasta problema.

Tenul meu este la fel ca al tau cand vine vorba de sensibilitate. De ceva timp folosesc fondul de ten de la Make Up Forever Ultra HD si sunt multumita de el; nu usuca tenul, se simte usor pe fata si arata foarte natural (acopera destul de bine imperfectiunile-in cazul in care le ai-).

Ti-as recomanda crema care mi-a prescris-o doctorul, insa stiind ca fiecare ten este diferit si are nevoie de un tratament personalizat, te indrum inca o data sa mergi la un consult si sa iti recomande o crema hidratanta, urmata de un demachiant/apa micelara potrivite pielii tale.

PS: NU incerca sa te vindeci singura, folosind ce ai auzit de la x-ulescu ca ar functiona- iti faci mai mult rau. Am trecut prin asta si iti spun sincer.

Cu drag,
Monica

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Nu folosi nici un fond de ten! Iti strica capacitatea de acomodare a pielii, iar peste cativa ani pielea ta va fi plina de riduri.
2. Spala-te pe fata cu sapun simplu (dezinfectant), iar dupa uscare sterge-te pe fata cu vata inmuiata in spirt sanitar
3. De 1-2 ori saptamanal mananca drojdie proaspata, cat varful de deget

Dupa cateva saptamani uiti de acnee si puncte negre de pe fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ti-a recomandat dermatologul, ce tratament ai urmat? Petele post-acnee se vindeca mai repede daca folosesti exfolianti chimici. (formulati bine ) Poti sa folosesti si masca de argila, te ajuta cu absorbtia sebumului.
Ai incercat fondul de ten revlon colorstay pentru ten gras?

| Justdoit4 explică (pentru anonim_4396):

Dermatologul mi-a spus sa folosesc timp de 2 luni o crema gel isotrexin pe care o aplicam doar inainte sa ma culc dar nu a dat niciun rezultat. Iar dupa am renuntat si nu am mai folosit nimic. Nu, n-am incercat fondul de ten, pana acum am folosit de la vicky dermablend dar nu prea imi place deoarece imi luceste fata imediat dupa 2 3 ore chiar daca folosesc pudra si in plus nu e rezistent la transfer. Mi-am murdarit toate bluzele, geci etc; sunt pline de fond de ten

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justdoit4):

Dermablend-ul l-am avut si imi apareau cosuri de la el, mi se ingrasa fata foarte rau si cred ca din cauza acelei pelicule care imita sebumul apareau si cosurile. Eu am renuntat la el.

Ti s-a facut o analiza bacteriologica cu recoltare din pustule pentru a vedea ce antibiotice au eficacitate si ce nu. In caz ca nu ti s-a facut chiar te sfatuiesc sa-ti faci aceasta analiza ca sa vezi la ce antibiotice raspunde tenul tau si care sunt cele pe care trebuie sa le eviti neavand nici un efect. Poti sa mergi la un laborator dermatologic din cadrul unui institut de igena din orasul tau sau la un laborator dermatologic al unei clinici particulare si sa ceri sa ti se faca aceasta recoltare.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

La mine a mers foarte bine tratamentul cu BHA 2% de la Paula's Choice. Tine tenul curat, poti sa cauti mai multe review-uri pe net ca sa vezi care-i treaba cu el. Gasesti si poze inainte si dupa.
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| Justdoit4 explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar nu am facut acea analiza bactereologica, o sa o fac si o sa vad in functie de rezultate ce imi recomanda dermatologul. Acel tratament de la Paula'a Choice pentru cat timp l-ai urmat si aproximativ dupa cat timp au inceput sa se vada rezultatele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justdoit4):

In prima luna s-au vazut rezultate doar ca atunci cand mancam tampenii sau eram pe "stop " tot imi apareau cosuri care oricum se vindecau. Crema are 100 de ml si mi-a ajuns un an cu aplicare zilnica, mi se pare o crema foarte buna pe care eu o sa o pastrez in rutina tenului meu mai ales ca ma apara de punctele negre laughing

| Justdoit4 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. E bine de stiut atunci, multumesc frumos.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
In primul rand pana nu tratezi eruptia de pe fata nu ai ce face cu fondul de ten. Mergi la farmacie si intreaba de Skinoren, e foarte bun pentru acnee. Revenind, la Avon gasesti si fond de ten, si corector si BB Cream, pentru orice culoare de piele, preturile nu sunt piperate.

| simina96 a răspuns:

Buna! Eu folosesc de la Vichybig grinermablend.Este singurul fond de ten de la care nu imi luceste fata si are o acoperire mare.

| simina96 a răspuns (pentru simina96):

*Dermablend.Nu stiu de ce s-a salvat asa raspunsul.

| Justdoit4 explică (pentru simina96):

Am inceput si eu sa folosesc de curand dermablend dar mie una imi luceste fata dupa 2 3 ore chiar daca folosesc si pudra, nu stiu... am vazut ca sunt 2 fonduri de ten de la vicky dermablend, unul are recipient negru si celalalt alb. Eu il folosesc pe cel negru dar cred ca o sa-l incerc si pe celalalt sa vad cum ma impac cu el

| simina96 a răspuns (pentru Justdoit4):

Si eu tot din cel negru folosesc si pe tenul meu se comporta ok, nu imi apar alte cosuri si imi rezista destul de mult abia dupa 5-6 ore incepe sa imi luceasca putin fata dar nu se observa asa tare, fata de altele la care mi se ingrasa foarte rau dupa 2 ore.Cred ca depinde de tenul fiecarei persoane, la o persoana sa-i faca bine si la cealalta exact opusul. Intr-adevar nu prea este rezistent la transfer si pe mine ma deranjeaza chestia asta. Am mai avut o gramada de fonduri de ten inainte sa trec la acesta, si la toate dupa nici 2 ore imi lucea fata de zici ca m-am dat cu o tona de ulei.