| TheFucker a întrebat:

Bună!
Deci voiam să vă întreb un lucru a între fete: la cât timp după ce sâni devin tensionaţi apare mensturaţia? Întreb acest lucru deoarece am citit destul de mult pe această temă de când de 1 săptămână,în sfărcul stâng am simţit o greutate care mă durea, şi simpla atingere cu vârful degetului provoca o durere serioasă. Din sfaturile mamei am înţeles că e vorba de dezvoltare şi poate de apariţia menstuaţiei. Eu voiam să vă spun că în octombrie împlinesc 13 ani şi eu până acum m-am dezvoltat destul de greu: nu luam în greutate foarte mult,nu eram înaltă,dar de anul trecut aveam nişte dureri teribile în zonele încheieturilor,aşa că am mers la medic pentru un control. El m-a liniştit şi mi-a zis ca este vorba de durerile de creştere...
Revenind la subiect: este posibil ca să apară menstuaţia? Dacă "DA" în cât timp(aprox.) poate apărea? Deoarece sânul stâng mă doare groaznic,iar cel drept este moale,nu simt acea greutate la el,nimic! Mă putetţi linişti vă rog, fiindcă eu am considerat că nu enevoie să merg la doctor ca să îmi zică acelaşi lucru pe care mi-l puteţi spune voi ( fetele)!

Mulţumesc anticipat! Fundă şi vot!

11 răspunsuri:
| Adixuuu a răspuns:

Ti se dezvolta piatra la san, asa au toate fetele cand se dezvolta stai calma toate am trecut prin asta, ai grija sa nu te lovesti pentru ca nu e bine (poti face noduli care duc la cancer) menstruatia nu apare la o varsta anume poate aparea si la 16 ani difera de la persoana la persoana.
poaate sa iti vina menstruatie peste 0 saptamana/1 an/2 ani/1 zi etc

| DarkBlood32 a răspuns:

Mai contează când apare? Ce-s cu nulităţile astea de întrebări?

| TheFucker explică (pentru DarkBlood32):

Conteaza! Fiindca saptamana viitoare plec la mare pentru 2 saptamani apoi plec la munte si nu vreau sa am ssurprize cu menstruatia!

| DarkBlood32 a răspuns (pentru TheFucker):

Nah, credeam că până acum nu ţi-a venit deloc. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este si asta un semn al aparitiei primei menstruatii.
De obicei la scurt timp trebuie sa apara.
Ciclul menstrual poate incepe oricand intre 10-16 ani.
Te pup!

| Roxxxxi a răspuns:

Nu poti sti sigur cand iti vine.Inevitabilul se produce.Stai linistita, e o durere normala, dar daca vezi ca se umfla trebuie sa mergi la doctor. Depinde de organismul fiecaruia, si mie mi-a venit la 14 ani.Ai grija sa nu te lovesti sau sa nu te apesi.Pot sa te doara toate oasele si carnea deoarece corpul tau se dezvolta

| Capriciu a răspuns:

Buna! Nu prea cred sa ti se inceapa menstruatia poate sa te doara burta cind ti se incepe menstruatia, insa tie ti se dezvolta sanii si te doare cel stang fiindca el creste si apoi se va opri si va incepe sa creasca dreptul si vei simti aceeasi durere.Asa ca fii calma nu este nimic rau.Pa!

| Adorsafiucopil a răspuns:

Esti balanta? 0_o

| TheFucker explică (pentru Adorsafiucopil):

Da,de ce intrebi?

| Adorsafiucopil a răspuns (pentru TheFucker):

Curioasa si eu sunt.