| Qswun04 a întrebat:

Buna, eu am vineri premierea, dar vineri ploua si o sa fie ft multa umiditate.
Eu sunt o fata care are parul foarte cret si ma enerveaza ft mult, iar si mei nu ma lasa sa imi fac un tratament cu keratina.
Imi indrept parul cu placa in fiecare zi ca sa imi stea drept (eu am si o tunsoare mai ciudata si imi sta parul foarte naspa atunci cand este cret).
Cum spuneam, vineri am premierea si o sa ploua si aveti niste sfaturi ce sa fac ca sa nu mi se increteasca parul? Adica pot folosi ceva trucuri ca sa nu mi se mai increteasca parul atunci cand face contact cu apa?
Va rog, ajutati-ma.

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu-ti mai indrepti parul cu placa, risti sa ti-l arzi sau deteriorezi si e pacat de el, nu multa lume e inzestrata natural cu parul cret. Nici sa nu te gandesti sa bagi keratina in el pentru a-l indrepta, schimbarea de look va fi mare. Parul cret are ceva special, are un volum mare fara sa-i faci nimic iar textura lui iti modeleaza look-ul foarte frumos, e mai dificil de intretinut si de aranjat, mai ales daca e mare. Iti dau niste trucuri sa-l aranjezi fara sa-l intinzi cu placa. Parul cret in general se aranjeaza foarte bine dupa umiditate, dupa ce-l speli si il lasi sa se usuce singur nici nu prea mai trebuie sa-i faci altceva, se aranjeaza singur, dar daca vrei sa-ti stea parul bine fara prea mult efort ai 2 variante, ori pui putina spuma in el ca sa nu se deranjeze din cauza umiditatii si a vantului sau folosesti difuzorul, e un dispozitiv ce il pui le feon si iti aranjeaza buclele, ti le umfla si vei avea un look fresh la final.

| Qswun04 explică (pentru Drimmero):

Am precizat ca eu am o tunsoare mai ciudata specifica parului drept
Deja am 2 ani de cand il indrept si da este destul de ars si nu am de gand sa imi las parul cret natural

| Drimmero a răspuns (pentru Qswun04):

Mai exact ce tunsoare? Atunci cand iti faci o tunsoare trebuie sa tii cont de tipul parului tau si de forma fetei pentru a te avantaja, o tunsoare nereusita e un fail total.
Daca este destul de ars trebuie sa-i tai varfurile pentru a se regenera sanatos, iti strici buclele bagand placa, altele ar vrea sa-l aiba cret si dau bani grei pe permanent si produse de stilizare pentru a-l mentine cret dar naturalul bate artificialul si le revine parul la forma natural.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

In Romania nu prea au angajatii de la saloane habar cum se tunde si trateaza parul cret.Nu ar strica ceva cursuri predate de persoanele cu afro hair, din moment ce texturile sunt asemanatoare.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

La barbati e mult mai usor, exista atatea tipuri de tunsori pentru parul cret. Eu am parul cret si mi-l tund misto, trebuie sa stii in primul rand cum sa te tunzi, cum sa-i explici frizerului, conteaza mult si forma fetei, textura parului, etc. Cret nu inseamna doar afro hair, cretul e de mai multe tipuri. Nici la femei nu cred ca e foarte complicata o tunsoare pe par cret, ii tai din varfuri, ii lasi volum apoi ii recomanzi o stilizare acasa pentru a scoate parul in evidenta. Intr-adevar necesita o ingrijire "mai speciala" pentru ca e un par pretentios si daca nu stii sa-l aranjezi va sta cum vrea el.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Am zis ca sunt texturi asemanatoare, nu ca doar asta inseamna par cret.Dar o persoana cu par normal, care lucreaza mai mereu cu par wavy/drept, nu se pricepe ci doar experimenteaza.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Depinde de tunsori, eu zic ca se descurca frizerii cu toate tipurile de par, vin tot felul de clienti cu claie care mai de care.

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Pai asa gandesc si ei.In momentul in care nu mai desconsideri o persoana pentru ceva ce nu poate schimba, atunci deja serviciul incepe sa devina civilizat/ceea ce trebuie.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Cine pe cine desconsidera?

| Qswun04 explică (pentru Drimmero):

Cand m-am dus la salon mi s-a precizat ca e o tunsoare pentru parul drept
E greu de explicat ce fel de tunsoare am eu, e o combinatie intre un mullet si un wolf cut cu curtain bangs pana la umar facut in multe layere

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu cred ca ar merita sa adopti lookul tau natural, mai ales ca revine moda.Ai auzit de curly girl method? Poate ti-ar placea rezultatul, aplicand acele produse pe parul tau. https://www.youtube.com/results?search_query=curly+girl+method

Iar cu umiditatea nu prea ai cum sa te lupti.Mie imi ies toate firele rebele din lume pe langa restul parului, mai ales cand ploua afara. :)) Nu am parul drept, dar nici cret, ci undeva intre. Arata dubios, dar asta e.Trebuie sa iti imbratisezi/accepti trasaturile si caracteristicile corpului tau.

| MarcelCianu a răspuns:

Iti iei umbrela. Si pana la urma cine-s ei sa te comande pe tine? Ia keratina si gata. Daca nu-si baga mintile in cap muta-te la iubitul tau.