| Rucsiii95 a întrebat:

Buna girls! Am o problema cu parul, folosesc placa foarte des, adica zilnis ba chiar de mai multe ori pe zi! E foarte buna placa. dar vad ca de ceva timp parul' meu arata tot mai ars :-s. folosesc gel de par, masca de mar cu ulei de masline! Dar nu prea cred ca o sa-si mai revina.sad voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1. Exista o solutie de par de la Pantenne care protejeaza parul cand il dai cu placa si ajuta parul sa se indrepte mai repede.Si eu foloseam placa, iar cand m-am dus la coafor mi s-a spus sa incerc solutia asta si mi l-am indreptat cu aia. Doar pui niste picaturi in mana si in pui in par
2.Ai mai multe variante a) lasi mainile in apa calda cam 20 de minute ..cat ai timp tu.
b) uleiul de ricin care este foarte bun pentru cresterea unghilor, parului, genelor etc.
c) zeama de lamaie cam 10-15 min si dupa clatesti cu putina apa calduta.
Dintre toate variantele care ti le-am dat cea mai eficienta si efect garantat si rapid este uleiul de ricin dupa urmeaza zeama de lamaie si apa calda. cum vrei tu faci.
P. S : uleiul de ricin este 2-3 lei la farmacie si este destul de mult vreo 30 ml iti ajung!
Eu iti mai recomand si samponul Syoss Repair. Este foarte bun. Poti folosi si un balsam din aceeasi gama. Te va ajuta. Sa nu folosesti ulei de ricin pentru ca iti va ingrasa parul si vei scapa greu de parul lins!
Poti folosi si masti pentru par naturiste sau e bine sa te dai pe el inainte de a te spala pe cap cu ulei de masline(numai pe firul de par, nu si la radacina) si stai asa 1/2 sau o ora, cat poti tu. Si nu se mai despica nici firul de par, e sanatos si da si luciu parului. Face minuni uleiul de masline.
Succes!:*
Te pup!

| Rucsiii95 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc din suftel! Sper sa dea rezultate big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rucsiii95):

Cu placere! Dar imi dai funda, deoareece nu am niciuna!?

| Rucsiii95 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat deja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat....SURSA:TPU

21 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu cred ca daca tu mai continui sa folosesti asa des placa o sa trebuiasca sa te tunzi scurt, renunta la placa aia daca poti si foloseste ulei de ricin, poate se mai poate salva ceva...

Răspuns utilizator avertizat
| Deidara554 a răspuns:

Asa fac si eu.Acum aproximativ 3-4 luni a trebuit sa ma tund undeva pana la umeri pentru ca parul meu era foarte ars, si il aveam destul de lung.Acum am acelasi obicei dar mi-am comandat de la Oriflame un spary sa spun asa intr-o sticluta galbena.Se numeste "Hair X repair therapy" si ma dau cu el pe varfuri in fiecare seara, mai putin seara in care am facut baie.In seara in care am facut baie, dupa ce parul s-a zvintat cat de cat dau pe varfuri tot cu o crema de la Oriflame dar nu stiu sigur cum se numeste.Este intr-un tub gri iar capacul este mov.De cand le folosesc chiar se vede schimbarea si parul a inceput sa imi creasca mult mai repede. Sper ca te-am ajutat!

| Rucsiii95 explică (pentru Deidara554):

Eu tot de la Orflame am o crema tot cu capac mov. nu stiu exact daca este vorba de aceiasi crema, ma dadeam tot asa la varfuri, dar nimic.

| Deidara554 a răspuns (pentru Rucsiii95):

Sincer nu prea stiu sa iti raspund,si eu mi-l fac aproape in fiecare zi,parul meu este foarte cret si are volum cam mult.Dar ai putea sa faci altfel, in ziua de dupa ce ai facut baie, ti-l face bine cu placa, sa fii sigura ca e drept si nu revine la forma naturala, il dai cu ceara de par si trebuie sa stea drept cat de cat pana la urmatoarea baie.Si am auzit de la fata care ma tunde pe mine ca exista anumite tratamente cu un fel de ulei (nu ii mai tin minte denumirea) cu care te spala pe cap, il indreapta si parul ramane drept timp de 3-4 saptamani, chiar si dupa baie.Acum nu stiu cat de adevarata este treaba asta sau cat costa tratamentul dar ai putea sa te interesezi, cred ca merita.Mult succes!

| VadTot a răspuns:

Cum poti spune ca placa i buna cand tu ai parul ars?laughing)

| Rucsiii95 explică (pentru VadTot):

E foarte buna placa! Am mai mult de 2 ani de cand imi fac parul' deci. happy

| Iubibilăă a răspuns:

Am o idee.
Hai sa nu mai folosim placa de par.
Am auzit ca nu face bine.
Mie imi place sa fiu naturala.
Pa, pa.

| SunnyDay88 a răspuns:

Tu nu stiai ce -ti face placa la par, folosita atat de des? chiar daca te dai cu toate inventiile?

ca veni vorba de inventii! folosesti masca de par pentru ca e cumar si ulei de masline? de ce nu folosesti doar marul amestecat cu ulei de masline? stii cate tampenii contine masca aia, care nu iti fac deloc bine?

| Rucsiii95 explică (pentru SunnyDay88):

Stiam, bineinteles! Dar nu am cum sa mi-l fac altfel parul decat cu placa.straight face si nu contine mar, era par. greseala mea, scuze!happy Toate aceste "inventii" mi le-a recomandat o doamna foarte buna, care se pricepe!

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Rucsiii95):

Aha... citeste pe prospect si vezi la cate cuvinte te chinui sa pronunti si 2 daca sunt, sunt multe.

parul se mai prinde si intr-o coada cand vrei sa-l pastrezi sanatos si nu-ti place cum se aseaza liber.

cauta pe youtube cate poti sa faci cu parul si sa arati super si el la fel.

| Rucsiii95 explică (pentru SunnyDay88):

AHAH ce draguta esti! Mi-l prind si in coada, dar inainte mi-l fac cu placa.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Rucsiii95):

Pentru?
stii ceva!? fa ce vrei! cand o sa trebuiasca sa-l tai de la radacina ca e tot ars si despicat sa nu te plangi la nimeni! eu am incercat sa-ti dau un sfat.

| Rucsiii95 explică (pentru SunnyDay88):

Mersi!

| KateMiddleton a răspuns:

Folosesti prea mult placa. Dauneaza daca o folosesti des.Imi indrept parul cu placa de vreo 3 ori pe luna.

| Dianatips a răspuns:

Tot ce poţi să faci e să îţi tunzi din vârfuri, cât e nevoie, iar pentru protecţie poţi opta pentru un ser de la Wella care este foarte bun, costă în jur de 70 de lei dar îşi merită toţi banii happy

| Rucsiii95 explică:

Zilnic* par*. ma scuzati big grin!