| AlinaMarianaIipc a întrebat:

Buna!
Intrebare pentru fete si doar pentru ele!
Deci cum stiti pentru noi fetele e inestetic si totodata non-igenic firele de par din zona inghinala!
Asa ca multe dintre noi apelam la epliat!
Fie ca folosim lama de ras, crema depilatoare, cera calda sau rece sau aparat!
Insa eu nu suport ceara e foaarte dureros si nu pot! Iar crema si lama de ras nu sunt eficente deoarece parul creste intr-un interval mic si firul de par se ingroasa si ideseste! x_x
Intrebarea mea e :
Este sau folositi vreun spray anestezic gen cele folosie la dentist!
Ce intreval de anestezie are, pretul, consecinte, unde il gasesc, si toate cele :
Astept sfaturile voastre!

Răspuns Câştigător
| LadyDy01 a răspuns:

Lidocaina spray 19 ron, Reacţii adverse
Locale
în momentul aplicării apare o senzaţie moderată de arsură.
Aceasta dispare imediat ce efectul anestezic se instalează (aprox. după 1 minut).

Sistemice
Reacţii alergice (şoc anafilactic) la lidocaina sunt extrem de rare.
In majoritatea cazurilor, reacţiile adverse indică supradozajul şi sunt extrem de rare în cazul aplicării topice a lidocainei. Sistem nervos central: nervozitate, excitaţie psihomotorie. ' tremor, nelinişte, nistagmus, logoree, cefalee şi greaţă; aceste semne necesită supraveghere atentă pentru a preveni agravarea: convulsii, apoi deprimare nervos-
centrală.
Aparat respirator: tahipnee. apnee.
Sistem cardio-vascular: tahicardie, bradicardie, deprimare cardiovasculară, hipotensiune arterială, care poate evolua spre colaps, tulburări de ritm (extrasistole ventriculare, fibrilaţie ventriculară) şi tulburări de conducere (bloc atrio-ventricular). Aceste manifestări pot duce la stop cardiac. Se gaseste in farmaciihappysper ca ti-am fost de ajutor