| mikaguapa a întrebat:

M-am gandit sa imi cumpar nuantator pentru par, doar ca nu stiu ce culoare. E prima data. Eu am parul de culoare castaniu putin inchis. Si chiar nu ma pot hotara.

11 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca roscat, arta foarte bine. Si tii recomand sa mergi la salon, mai ales daca este prima data.

| Nolkyz a răspuns:

Ia-ti roscat.

| Reiikó a răspuns:

Daca vrei sa iti schimbi aspectul repede, vopsitul parului este cea mai buna optiune. Insa, daca folosesti o vopsea pentru prima data ar trebui sa iei in considerare cativa factori importanti. Inainte sa iti vopsest parul pentru prima data trebuie sa descoperi ce culoare te avantajeaza cel mai mult. Si asta este cel mai greu lucru de facut, pentru ca sunt atatea culori pe piata incat trebuie sa te gandesti de multe ori inainte sa iei o decizie. In functie de culoarea aleasa, imaginea ta se va schimba total si acesta este motivul pentru care aspectul parului tau depinde mult de decizia pe care o iei, dar si de grija pe care i-o porti dupa ce l-ai vopsit.

Evita sa iti vopsesti parul cu o culoare permanenta pentru prima data. Daca parul tau nu a trecut prin diferite chimicale, ar trebui sa stii ca el nu va mai fi la fel. Poate sa sufere transformari care s-ar putea sa nu fie vizibile la inceput, insa in timp le vei remarca. De exemplu, un par moale va deveni friabil, mai ales dupa spalare.

A-ti vopsi parul pentru prima data opate fi dificil. Asa ca ramai cat mai aproape de culoarea ta naturala. Fii atenta pentru ca nu vei obtine culoarea de pe cutie. Cand cumperi o vopsea alege una cu 2 sau 3 nuante mai inchise sau mai deschise decat culoarea parului tau.

Pentru prima data nu te gandi la schimbari prea radicale. Ia in consierare suvitele sau vopseaua semi-permanenta. Este mult mai indicat sa folosesti vopsea semi-permanenta pentru ca nu iti distruge parul si daca rezultatul obtinut nu este cel dorit trece upa 12-14 spalari. Totusi, un dezavantaj este ca lasa urme pe prosop si pe fetele de perna. Asadar, daca vrei sa iti schimbi imaginea apeleaza la aceasta optiune pentru ca nu faci rau parlui tau si nu risti prea mult cu culoarea aleasa.
Alege o vopsea permanenta daca esti sigura ca ai gasit culoarea ideala pentru tine.

De asemenea, ar trebui sa iei in considerare faptul ca iti deshidrateaza parul si ti-l face mai fragil, acesta avand nevoie e grija deosebita. Mai mult, va trebui sa te vopsesti o data la 6 saptamani pentru ca parul creste mai repede si radacinile vor deveni vizibile.

Specialistii spun ca trebuie sa eviti vopseaua permanenta pe un par ondulat natural sau cret pentru ca vei avea probleme mari, mai ales daca deja ai parul uscat din cauza unor tratamente sau instrumente de aranjat parul.

Nu folosi o vopsea permanenta pe un par proaspat spalat pentru ca sebumul il protejeaza impotriva chimicalelor continute in vopsea. De asemenea, nu uita sa iti protejezi fruntea, urechile si gatul pentru ca vopseaua ajunge si pe piele. Cat despre o vopsea semi-permanenta, parul trebuie sa fie curat cand o aplici.

Ar trebui sa stii ca si parul impabatraneste. Pe masura ce trece timpul, acesta devine mai subtire si mai fragil, mai ales daca folosesti tratamente pe baza de chimicale perecum vopselele. Cu cat le folosesti mai mult, cu atat parul iti imbatraneste mai repede si s-ar putea sa iti si cada.

Prima data cand iti vopsesti parul este de preferat sa o faci intr-un salon profesionist si nu acasa. Cu cat ai parul mai lung cu atat trebuie sa iei mai mult in calcul aceasta varianta, mai ales daca vrei sa faci o schimbare drastica.

Un par vopsit are nevoie de atentie suplimentara. Dupa ce l-ai vopsit trebuie sa inveti sa il protejezi de razele daunatoare ale soarelui si de clor ca sa te tina culoarea mai mult. De asemenea, incearca sa il hidratezi cu un balsam cat mai bun.

Asigura-te ca urmaresti instructiuni-le de pe cutie si tot timpul faci testul de alergie inainte. Fiecare cutie are instructiuni in privinta testului in privinta alergiilor si toata lumea ar trebui sa il faca pentru ca poate preveni efecte adverse serioase, precum socul anafilactic. Fa testul cu 24-48 de ore inainte sa aplici vopseaua...
Iti sugerez sa te vopsesti cu o culoarea apropiata parului tau sau roscat.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai parul castaniu inchis si folosesti nuantator, sa nu te astepti sa iti iasa un rosu turbat sau aprins pentru ca nu poti, un rosu mahon e perfect.

| mikaguapa explică (pentru Bondarel99):

Pai da, la rosu mahon ma gandeam si eu.

| mikaguapa explică:

Mersi fetelee:* da, cred ca o sa folosesc un roscat.

| Resurrection a răspuns:

Eu as alege roscat, s-ar prinde pe parul tau, se vede foarte frumos culoarea mai acum ca e zapada si e mult mai multa lumina afara care sa ti-l puna in valoarea, si oricum daca nu iti place, un nuantator se duce repede

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Eu sunt facuta cu rosu tehno.

| Letty03 a răspuns:

Rosu sau roz e folosit foarte des, dar poti folosi si culoarea ta preferata sau culoarea ochilor.

| mikaguapa explică (pentru Letty03):

Ouh roz in niciun cazlaughingRosu mahon...o sa foloseschappy

| Tetris a răspuns:

Pai ai parul inchis deci ia-ti brunet big grin