| DroGuleTz a întrebat:

Pasta de dinti este buna pentru cosuri?
Daca o folosesc, cum o folosesc? Adica dupa ce mi-o pun pe fata stau cu ea cateva minute, apoi clatesc? Sau stau de seara pana dimineata cu ea pe fata? Nu am inteles, explicati-mi cat timp tin pasta de dinti pe fata si daca ma clatesc sau nu.

Răspuns Câştigător
| TaylorSwift a răspuns:

Da, pasta de dinti este buna pentru cosuri pentru ca le usuca. O aplici seara pe fiecare cos si peste stratul de pasta aplicat pe fiecare cos asezi o bucata de folie de plastic. Daca ai mai multe cosuri si sunt mai apropiate, adauga un strat de pasta de dinti pe toata fata si apoi folie de plastic. Lasi pasta de dinti pana dimineata, apoi pregatesti intr-un bol micut o solutie: un albus si un galbenus de ou, amestecate cu niste ulei de masline. Aceasta compozitie ti-o intinzi peste pasta de dinti( dupa ce-ti dai jos folia de plastic) si o lasi acolo cam 10-15 minute. Apoi te duci la baie si te apesi cu degetele pe fata si va cadea singura.

23 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Aplica cu ajutorul unui betisor de urechi tinctura de propolis pe fiecare cosulet in parte, inainte cureti tenul cu un tonic antiseptic. Seara inainte de culcare cu 1-2 ore!
Pasta de dinti este pentru toaletarea dentitie, nu a cosurilor.
Pa, pa.

| Bianqita a răspuns:

Sub nici o forma sa nu aplici pasta de dinti pe cosuri, pentru ca da, e adevarat le usuca, dar apar din nou, de data asta mai mari si poate chiar dureroase.Iti spun eu sigurhee hee. Mai bine foloseste un gel de curatare, o lotiune tonica si o crema hidratanta.Este indicat sa folosesti cand iti faci dus, daca nu ai un srub pentru fata (desi poti sa iti iei de la kaufland de la Blanchette, vreo 3 lei tubul), putin malai amestecat cu gelul tau de dus, aplica pe fata si maseaz-o, executand miscari circulare fine, insistand totusi pe zonele cu probleme. Apoi, puneti in palma putin bicarbonat de sodiu si putin apa, cat sa obti o pasta grosuta, si aplica pe fata ca pe crema. Dupa ce ai intins bine, clateste.Este necesar sa folosesti scrub deoarece porii tai pot avea ceva impuritati inauntru, iar srubul te scapa de ele. Apoi, bicarbonatul de sodiu inchide porii, care, daca ar avea ceva in ei, s-ar infecta producand "dragalasele" cosuri. Aplici o crema hidratanta si gata! Ti-ai ingrijit fata! De 2 ori pe saptamana, scrubul folosit ar trebui sa mai reduca din probleme.Stiu ca am trecut de la una la alta, dar cred ca ai inteles idea.Bafta!:*

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Pasta de dinti trebuie aplicata seara, inainte de culcare, doar pe zos, nu pe toata fata.Se lasa asa pana a doua zi, dimineata, cand se clateste cu apa calduta. Eventual, aplici si o crema hidratanta, daca vrei.

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Pasta de dinti trebuie aplicata seara, inainte de culcare, doar pe zos, nu pe toata fata.Se lasa asa pana a doua zi, dimineata, cand se clateste cu apa calduta. Eventual, aplici si o crema hidratanta, daca vrei.

| Xlove64 a răspuns:

Eu stiu ca pasta de dinti... e buna pentru cosuri dar ti le,, arde,, intr-un fel si nu prea e recomandat sa o folosesti...
Incearca mai bine cu tratamente sau acoperale cu fond de ten happy

| Oti a răspuns:

Nu e ca un tratament sau ceva de genul:d
e buna pentru ca le usucahappy
iti dai putina pe cos si il usuca. stai ceva timp cu el si apoi te clatestibig grin
:*

| sonya a răspuns:

Nu folosi pasta de dinti pentru cosuri usuca pielea foarte tare. chiar o arde. Lumea pune pasta de dinti pe herpesul de la buza ca sa se usuce mai repede dar nu pe cosuri.

| theorizer a răspuns:

Tu pune-o pe fata rolling on the floor

| 3my098 a răspuns:

Din cate stiu Eu...Pasta de dinti nu e buna pentru cosuri.Am auzit de la cineva ca si-a dat cu pasta de dinti pe cosuri si a facut o iritatie.Acuma eu nu stiu ce sati zic. Asteapta alte raspunsuri Daca nu ma crezi.

| EllyCA a răspuns:

Nu nu e buna din cate stiu

| AlternoGirl a răspuns:

Eu folosesc pasta de dinti astfel : o pun seara, si dimineata clatesc. (daca nu dispare dupa prima zi, incearca mai multe zile la rand ) Sper ca te-am ajutat!

| YTBDrawingBase a răspuns:

Pasta de dinti NU are nici o treaba cu cosurile, NU este facuta pentru asta!happy ia 10 aspirine, si piseazale in 70g apa intr-o cana si fa o pasta, si dati pe fata, lasa 10 min, dupa aia te clatesti cu apa calda si pe urma cu lamaie stoarsa, da sa nu-ti intre in ochi ca usturalaughing! si pe urma mai te clatesti cu ala caldutza si te stergi cu vata si spirtstraight face am facut asa la 1 saptamana si in 2 saptamani sa dea dq da maia veam vreun cos pe fatalaughing straight face serios, numai incear ca "ca nu mori"[scuze e o expresie"] pa paa

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am folosit pasta de dinti pentru cosuri dar fara nici un rezultat.
Iti pot recomanda un alt tratament pe care l-am folosit eu dupa ce am fost la doctor.
Doctorul mi-a dat pentru cosuri si puncte negre creme pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation. La mine a functionat excelent de mine, mi-a uscat cosurile si punctele negre.

| angel99_2049 a răspuns:

Nu este buna, pentru ca o sa usture daca o pui pe fata. M, ai bine foloseste solutii, cum ar fi spreiuri sau altceva pentru cosuri dar in niciun caz PASTA DE DINTI!

| BuBuulicious a răspuns:

Bv vladrolling on the floor)

| Aritzu2000 a răspuns:

Sa sti ca am incercat aceasta metoda, si au aparut niste cosuri pot sa zic asa mai mari si ma cam dureau. vad ca i-ai dat fundita lui TaylorSwift. dar nu este bun raspunsul bun x_X bafta. Raaspunsul corect este cel a lui Bianqitawinking

| vladd94 a răspuns:

Pasta de dinti este ft buna pentru dintihappy e dovedit

| vladd94 a răspuns:

Pasta de dinti e ft buna pentru dintihappy e dovedit

| hanna1984 a răspuns:

Nu face asta! am facut si eu asta si acum am o iritatie foarte FOARTE urata!
Sub nicio forma nu lasa sa actioneze peste noapte!
Inca incerc sa scap dea cea iritatie, care mi-a uscat cosurile si simultan si pielea mea care inainte era catifelata

| NataliaBabalici a răspuns:

Eu pentru acnee si puncte negre tot produsele cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation, de care zicea cineva aici le-am folosit. Si la mine au fost foarte eficient si m-au scapat de acnee. pup

| andrada1578 a răspuns:

In cazul meu, pasta de dinti mi-a uscat majoritatea cosurilor,dar dupa cateva zile de cand am inceput sa o folosesc, m-am iritat, mi-au aparut in jurul obrajilor pete rosii care usturau rau de tot. Daca folosesti pasta de dinti, in cazul meu nu este o idee buna sa pun altundeva decat pe frunte!
Daca o sa ai aceleasi probleme ca mine cu iritatiile foloseste crema de fata si usturimea trece, dar petele rosii nu. ( le am deja de trei zile)

| marikdlnwksn a răspuns (pentru andrada1578):

Aceasi problema numai ca in jurul nasului sad eu folosesc crema de galbenele, am tinut comprese cu lapte rece, am pus si aloe si parca a mai disparut ..in cat timp ti-au trecut sad? Eu azi dimineata am facut petele/arsurile astea

| deeaalexa23 a răspuns:

Pasta de dinti este foarte buna pentru cosuri si de asemenea si pentru petele sau cicatricile ramase in urma acestorahappy eu din prostie am dat intr-o seara cu pasta de dinti pe 2 cosuri care imi iesisera si apoi am dat un strat subtire si pe zonele in care aveam cateva pete/cicatrici si dimineata am clatit cu apa calduta si intr-adevar am observat o ameliorare cosurile se uscasera nu mai erau iar petele care le aveam se trecusera putin dupa 4 zile nu am mai avut nimicwinking deci sfatul meu folositio dau dimineata neaparat clatiti cu apa calduta apoi dati cu o crema hidratanta potrivita tipului vostru de ten deoarece pasta de dinti poate usca pielea daca nu o folositi cum trebuie. mult succesc sper sa va fie de folos ce v-am spus!:*